Září 2010

Sexuální výchova na školách? Samozřejmě! Nejsme se středověku!

29. září 2010 v 18:10 | papája |  Články
Diskuze na toto téma je pod článkem. Zapojte se.

Tak jsem se dneska zase musela zhrozil nad názory některých spoluobčanů. Dočetla jsem se, že v Praze byla demonstrace proti sexuální výchově na školách. Lidi, proboha vzpamatujte se! Děti musí vědět, do čeho v životě jdou a já vím, že existuje spousta rodičů ( možná právě ti konzervativní, co vedli demonstraci ), kteří by se svými dětmi rozhovory na toto téma vživotě nevedli. A pak se stává, že dívka je překvapená, když se ráno probudí a má krvavej flek na kalhotách od pyžama. Nebo dochází k nechráněnému pohlavnímu styku a tím pádem i k přenášení nemocí, protože nikdo nebyl poučen o bezpečnostních opatřeních a možných nebezpečích nebo odpovědnosti.


Proč některým rodičům vadí sexuální výchova? Vždyť se tam dozvíme (alespoň ve většině případů) samé užitečné věci. Od stavby pohlavních orgánů, přes vývoj plodu, ochramu pří pohl. styku, možnosti nákazy, až po zodpovědnost. Já chodím například na církevní školu. Nemáme tam sice sexuální výchovu ale něco bereme při biologii ( orgány, porod,...), něco při občance ( nemoci, zodpovědnost, úchylky, ochranu, důsledky,....), několikrát jsme měli seminář s paní odbornicí, také jsme měli na toto téma i dvoudení výlet, kde s námi byl člověk, který nejen, že učí sexuální výchovu, ale také se trará o lidi nakažené aidsem. Musim říct, že to bylo velmi poučné. ( Jenom jednu přednášku nevychytali, a to přednáku o menstruaci a jejím průběhu, když v té době jsme to každá měly už nejméně tři roky ....)
Záleží také na vyučujícím. V některých státech učí sexuální výchovu osoby nepovolané, neodborné, někdy dokonce duchovní ( kněží nebo jeptišky ) a ti pak spíš než učí a vysvětlují, šíří mezi žáky různé fámy.

A jak je to ve světě? V polsku učí duchovní a zasluhují se tak o šíření mýtů. Ani sami rodiče nechtěl sexuální výchovu zavést. Na Slovensku se snažili prosadit do škol novou učebnici a metodiku sexuální výchovy, ale neuspěla kvůli odporu katolické církve, která v tom viděla propagaci sexu ( lidi, vy s tim naděláte...vždyť je to přirozený ). I v Rusku ovlivňuje výuku náboženství. Také je Rusko zemí, kde je nejvíc potratů ( 2 ze tří těhotenství končí potratem ). V Rakousku je s. výchova dokonce zakázaná. Sexuální osvětu v mnohých školách totiž začala provozovat společnost Human Life International, která radikálně vystupuje proti potratům, homosexuálům či používání kondomů (Aha, takže polovina holek otěhotní ještě když jim nebude ani osmnáct ).
Ve dvou pětinách Amerických škol je sexuální výchova povinná a ve zbylých třech pětinách se bere alespoň stručně. V Británii není povinná, zato v Němčecku a ve frankovoní části Belgie se sexuální výchova učí už od základní školy. Tomu říkám pokrok.


Takže abych to shrnula a pogratulovala všem, co to přečetli až sem. Podle mě je dobré učit se sexuální výchovu i na školách. Když totiž budeme v tomto ohledu vzdělaní, sníží se počet neplánovaných těhotenství, potratů, nákaz pohlavními chorobami jako například AIDS ( aidsem se ročně nakazí stovky lidí právě kvůli nechráněnému styku, protože o tom nebyli dostatečně poučeni ). To, že někdo je i proti používání kondomů mi přijde jako úplná hovadina.

Takže hlasujte, pište svoje názory, ráda si je přečtu a určitě i ostatní čtenáři.

Obrázky: Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

Hillywood ( Twilight & New moon parodie )

29. září 2010 v 17:05 | papája
Dvojčata Hillary a Hilly Hindy natáčí parodie různých filmů, hlavně takových, kde hraje Johny Depp. A musim uznat, že jsou fakt šikovný. Jejich stránky jsou tady. Najdete tam jak příhody kapitána Jacka Sparowa, tak parodie na twilight ságu. Já vám tady na blogu ukážu parodii na Stmívání a Nový měsíc ( ta je podle mě lepší ).

Twilight


New moon


Vampire suck ( Twilight parodie )

29. září 2010 v 16:55 | papája
Parodie na Stmívání je tu a nenechala na sebe dlouho čekat. V mezi mládeží oblíbená sága o upírech totiž přímo volá o vto, aby ji někdo zparodizoval. Samozřejmě, že to je další americká parodie, která se snaží o vtip za každou cenu, ale pobavíte se. Herci jsou vcelku podobní originálu, Bella je rozhodně hezčí. No, porovnejte sami. Tady je trailer ( kdyby nefungoval, klikněte sem )


Bramborové řízky

28. září 2010 v 21:17 | papája
Tenhle recept jsem našla v jednom časopise (Apetit - moc dobrej časopis, najíte se už jenom ž těch obrázků). Ještě jsem ho nezkoušela, ale není na tom nic špatného, takže si myslím, že to bude dobrůtka. Recept jsem trošku přepsala, aby byl srozumitelnější. Bramborové řízky můžete použít jako přílohu i jako hlavní chod.

→ neotestováno ←
→ recept z časopisu Apetiti ←

Potřebujete:
větší brambory ( cca 1,25 kg pro 4 osoby ), sůl, hladkou mouku, 3-4 vejce, mléko, strouhanku, olej nebo tuk na smažení

Postup:
1) Omyjte a oloupejte brambory. Nakrájejte je na plátky silné cca 0,5-1cm, na chvíli je ponořte do studené vody, poté je usušte a osolte ( pozor, nepřesolit )
2) ( pro ty, co neví, jak obalovat řízky ) Připravte si tři hluboké talíře. Do brvního nasypte hladkou mouku, do druhého rozklepněte vajíčka a rozmíchejte je s trochou mléka, do třetího nasypte strouhanku.  A pak obalte jednotlivé plátky brambor ( nejdřív v mouce, pak ve vejcích a nakonec ve strouhance ... ). Obalte je důkladně.
3) Rozpalte si na pánvi větší vrstvu oleje ( nebo tuku ) a až bude rozpálený, usmažte na něm řízky do zlatova. Připravte si talíř, na který rozprostřet ubrousek, tam dávejte usmažené řízky, aby ubrousek absorboval přebytečnou mastnotu.
4 ) Podávejte jako přílohu, nebo samotné například s bylinkovou omáčkou.

Bylinková omáčka:

Potřebujete:
250 g kysané smetany, 1-2 stroužky česneku ( jak máte rádi ), sůl, pepř, 2 lžíce nasekaného libečku nebo jiné bylinky ( bazalka, oredano, petrželka, možno i kombinovat )

Postup:
1) Smetanu ochuťte prolisovaným česnekem, libečkem ( nebo jinými bylinkami ), solí a pepřem ( s pepřem opatrně, když ho dáte víc, přebije všechnu chuť, takže jen ždibíček )
2) Bram. řízky můžete do omáčky namáčet :o)

Dobrou chuť!!!

Zkritizujte talentmanii

27. září 2010 v 18:42 | papája
Četla jsem pár článků na toto téma a vpodstatě byly o tom samém. Talentmánia je trapná, trapná, trapná.  Prima koupila práva na originílní Československo má talent a Nova se bojí, že přijde o sledovanost. Tak vymyslí hybrida Talentmanii a začne ji vysílat překvapivě v úplně stejný čas jako Prima. Nehledě na to, že ČSMT má lepší ( neohranou ) pototu, lepší moderátory ( Leoš mi s těma svejma vodvařenejma fórkama začíná lézt na nervy ).
Když má někdo talent, prosim, ukaž si ho. Ale existuje jen málo talentů, kteří své umění můžou předvést na pódiu. Co lidi, kteří se věnují jiným koníčkům? Stejně neuvidíte nic nového. Detičky, které ještě neumí ani pořádně mluvit a rodiče do nich od malička hustí vlajky všech států světa, místo toho, aby si s nimi hrály... Stovky pochybných tanečních skupin, nějaké kouzelníky, dogdancing, zpěváky, napodobitele Michaela Jacksona ( to je taky hovadina, mít jako talent napodobování někoho jinýho ) a samozřejmě stovky lidí, kteří mají talent tak akorát na to, aby se co nejvíc ztrapnily.
Takže, už prosím ne.

Sbriel - G. Nix

27. září 2010 v 17:59 | papája
Název: Sabriel
Autor: Garth Nix
Žánr: fantasy

Obsah:
První kniha série Staré království.
Fantasy román australského autora. Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá…

Recenze:
Dozvěděla jsem se, že tato knížka je oblíbená jak mezi holkami, tak mezi kluky. Mladší čtenáře to možná neosloví tolik jako ty starší. Sabriel je napínavá knížka, skvěle promyšlená a je poznat, že ji nepsala žena a le muž, protože se zaměřuje na úplně jiné detaily. Děj je celkově trochu ponurý, prodchnutý lehce hororovou náladou a nebezpečím, strachem, opepřený ironickými poznámkami bílého mluvívího kocoura ( který mimochodem není kocour, ale to je dlouhý příběh ). Sabriel se ocitá ve světě, který má jiné přírodní i fyzické zákony, ovládá ho magie a ožívají tu mrtvý. Samozřejmě nechybí ani nějaký ten románek, ale jen jako (hodně) vedlejší děj a také se hodně liší od těch, na které jste možná zvyklí z jiných knížek. Shrnuto a podtrženo, Sabriel a její další dva díly, jsou knížky nanejvýš zajímavé, které osloví sice jen některé skupinu čtenářů, ale přinese nevšední čtenářský zážitek. 

Hodnocení:
Děj: 5/5
Postavy: 4/5
Překlad:4/5
Design: 4/5

Celkem: 17/20

Obrázek: Zdroj

Kroniky Prydainu - A. Lloyd

27. září 2010 v 17:41 | papája
Název: Kroniky Prydainu
Autor: Alexander Lloyd
Žánr: fantasy

Obsah:
Nápaditou fantasy s originálními pohádkovými motivy, jemným humorem a nečekanými dějovými zvraty vytvořil na pozadí velšských mýtů uznávaný americký spisovatel Lloyd Alexander.
Žánrově kniha navazuje na dílo J. R. R. Tolkiena a C. S. Lewise a jeho dílo se stalo také uznávanou klasikou anglosaské fantastické literatury. Pětidílná sága vychází ve dvou svazcích. 
Recenze:
Pro milovníky napínavých, dobrodružných a lehce hororových fantasy nic moc. Je to taková pohádka pro větší děti, hezky napsaná, zajímavá, ale starší čtenáře možná tolik nezaujme. Tím nechci zpochybnit kvalitu knížky. Určitě je hodně originální, má svérázný humor a postavy, které si ihned zamilujete. Zkuste ji, třeba se vám zalíbí. Mě se v době, kdy jsem ji četla líbila moc, ale to mi bylo asi třináct.

Hodnocení:
Děj: 4/5
Postavy: 4/5
Překlad:4/5
Design: 3/5

Celkem: 15/20

Obrázek: Zdroj 1, Zdroj 2

Čaroděj půlnoci - Dmitrij Jemec

27. září 2010 v 16:57 | papája
Název: Čaroděj půlnoci
Autor: Dmitrij Jemec
Žánr: fantasy

Obsah:
Mefodij Buslaev nemá žádné zvláštní nadání, neučí se dobře a přesto má schopnosti, které jej předurčují, aby se stal mocným mágem tmy. Neví, že už tisíc let právě na jeho narození čekali strážci tmy.
Dafna je jen obyčejnou strážkyní světla - a kromě toho nijak zvlášť nadanou a odvážnou. Až na to, že jí působí potěšení vyvádět v Edenské zahradě všemožné zlomyslnosti a hlouposti.
A tihle dva naprosto odlišní hrdinové netuší, jak nelehký úkol je čeká v Chrámu Věčných dostihů, kam nedokáže proniknout Světlo ani Tma. Autor Dmitrij Jemec proslul drzou, avšak vydařenou a posléze i svébytnou nápodobou Harryho Pottera ve své vlastní sérii Tanja Grotter. Touto první knihou trilogie o Mefodiji Buslajevovi potvrdil své výlučné místo v rámci současné ruské i světové fantasy, a to nejen svým nápaditým jazykem, ale i vtipností a gejzírem originálních nápadů.


Recenze:
Nečekejte žádné složité dějové pochody. Jde o trediční boj mezi Světlem a Tmou, přičemž strážci světla jsou ti upjatí a strážci tmy ti pohodářští. Tahle knížka je celé spíš parodie, dobře napsaná, čtivá, vtipná, zasmějete se, ale jak říkám, žádné napínavé psycho scénky nečekejte. Určitě si ji ale přečtěte. Byla by škoda, kdybyste přišli o vérázné strážce Tmy :o)

Hodnocení:
Děj: 3/5
Postavy: 4/5
Překlad:3/5
Design: 3/5

Celkem: 13/20

Zdroj: Zdroj

Označená - K. Cast, C.S. Cast

27. září 2010 v 16:48 | papája
Název: Označená - Škola Noci
Autor: K. Cast, C.S. Cast
Žánr: fantasy

Obsah:
Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá - upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální střední a navíc se zdá, že Zoey má schopnosti, o jakých mohou ostatní jen snít. Jediný, s kým si nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého a je na Zoey, aby to zarazila - než někdo přijde o život.Recenze:
Myslím, že tato knížka většinu čtenářů neuspokojí. Je to něco mezi Harry Potterem a románem pro třináctileté holky. Když opominu plitký, předvídatelný a stokrát ohraný děj, dostanu se k postavám, které se chovají jako třináctileté puberťačky a puberťáci a ne jako sedmnáct a více letí studenti upíří školy. Při jejich rádoby strašně cool vtipnejch rozhovorech se mi občas chtělo zvracet. V podstatě je to klasika. Holka se pohádá s rodičema, proměn se v upíra, je nula, ale je vyvolená, umí úplně všechno, svrhne nafoukanou bárbínu z čela nejprestižnější školní skupiny, musí zachránit úplně všechny, všechno zvládne, sice se s ní chvíli nikdo nebaví, ale nevadí, ona je vyvolená..... ha ha ha! Připomíná mi to fotoromány z dívčích časopisů. Nehledě na styl psaní ( také chyba překladatele ), kdy jednu rádoby vtipnou a ohranou frázi používají pořád dokolečka, nejednou na jedné stránce dvakrát. Např.: ,,Neslintej, ten za tvůj tým nekope." ( nebo něco v tom smyslu ) bylo v jednou díle zhruba o 280 stránkách použito alespoň desetkrát. Holt není každý den posvícení.

Hodnocení:
Děj: 2/5
Postavy: 2/5
Překlad:1/5
Design: 4/5

Celkem: 9/20

Zdroj: Zdroj

Nezbytné detaily ( Francie č.4 )

27. září 2010 v 13:30 | papája |  Fotografka
To jsem takhle jednou jela na zájezd do Paříže. Byl to zájezd od školy, takže s námi jeli i učitelé. A řeknu vám, že to byl úžasný zážitek. Vyfotila jsem celkem 875 fotek, ale ne všechny byly tak dobré, abych je dala na blog, tak jsem vyprala pár povedených a z nich zhruba 45 nejzajímavějších, abyste se mohli pokochat i vy. Bude to Paříž, její okolí skrz hledáček mého fotoaparátu.

Ve čtvrté části jsou detaily, které jsem různě posbírala, které mě zaujaly, a které se jinam nevešly.

Například klasický kolotoč.
gfj

Okolí Paříže ( Francie č.3 )

27. září 2010 v 13:23 | papája |  Fotografka
To jsem takhle jednou jela na zájezd do Paříže. Byl to zájezd od školy, takže s námi jeli i učitelé. A řeknu vám, že to byl úžasný zážitek. Vyfotila jsem celkem 875 fotek, ale ne všechny byly tak dobré, abych je dala na blog, tak jsem vyprala pár povedených a z nich zhruba 45 nejzajímavějších, abyste se mohli pokochat i vy. Bude to Paříž, její okolí skrz hledáček mého fotoaparátu.

Ve třetí části vám ukážu, že i v okolí Paříže najdete krásná místa.

A nejznámější z nich je určitě zámek Versaille, kde od Ludvíka XIV. žili francouzští králové. Bohužel mi fotky trošku nevyšli, bylo tam strašně lidí, jak v zámku, tak v zahadách, takže slušné fotky jsou jen tyto dva detaily.
gvbjgvfkh

Pařížské munumenty ( Francie č.2 )

27. září 2010 v 13:06 | papája |  Fotografka
To jsem takhle jednou jela na zájezd do Paříže. Byl to zájezd od školy, takže s námi jeli i učitelé. A řeknu vám, že to byl úžasný zážitek. Vyfotila jsem celkem 875 fotek, ale ne všechny byly tak dobré, abych je dala na blog, tak jsem vyprala pár povedených a z nich zhruba 45 nejzajímavějších, abyste se mohli pokochat i vy. Bude to Paříž, její okolí skrz hledáček mého fotoaparátu.

Ve druhé části se podíváte na Pařížské památky trošku v detailech.

Katedrála Notre Damme...
cfnhgfj

La tour Eiffell ( Francie č.1)

27. září 2010 v 12:51 | papája |  Fotografka
To jsem takhle jednou jela na zájezd do Paříže. Byl to zájezd od školy, takže s námi jeli i učitelé. A řeknu vám, že to byl úžasný zážitek. Vyfotila jsem celkem 875 fotek, ale ne všechny byly tak dobré, abych je dala na blog, tak jsem vyprala pár povedených a z nich zhruba 45 nejzajímavějších, abyste se mohli pokochat i vy. Bude to Paříž, její okolí skrz hledáček mého fotoaparátu.

V první části vám uvidíte různé pohledy na nejznámější rozhlednu v Evropě.

dg

Jak se nenudit při nákupech

26. září 2010 v 17:39 | papájaVážená paní Janatová,


v průběhu předcházejících 6 měsíců monitorovali pracovníci naší bezpečnostní služby počínání Vašeho manžela v našem obchodním domě v době, kdy Vy nakupujete.
Níže uvedený seznam obsahuje detaily jeho přestupků, zachycených bezpečnostní kamerou. Kopie těchto záznamů máme uložené.
Vašeho manžela jsme opakovaně slovně napomínali při každé návštěvě obchodu, což ignoroval. Na výzvy a napomenutí reagoval hrubě slovy:
"Dokud tady moje žena nakupuje, musím s ní sem chodit taky...".
Proto jsme nuceni zakázat Vašemu manželovi, Vám a celé Vaší rodině vstup do naší prodejny.

Následuje seznam aktivit Vašeho manžela v našem obchodě po dobu posledních 6měsíců:

15. červen: Vzal 24 krabiček kondomů a náhodně je vložil do vozíků nakupujícím, kteří se nedívali.
2. červenec: Nastavil všechny budíky v oddělení domácích potřeb tak, aby zvonily v pětiminutových intervalech.
7. červenec: Udělal na podlaze vedoucí k toaletám tenkou dlouhou stopu rajčatovým džusem.
19.červenec: Přistoupil k zaměstnankyni domácích potřeb, řekl oficiálním tónem "kód tři" a sledoval, co zaměstnankyně udělá.
4. srpen: Přišel k pultu Služby zákazníkům se žádostí koupit balení M&M´(lentilky) na splátky.

Upíří deníky

26. září 2010 v 12:55 | papája
Název: Upíří deníky
Žánr: Drama, horor, romantický
Režie: Marcos Siega
Or. název:  The Vampire Diaries

Obsah:
Po tragické autonehodě zemřou oba Eleniny rodiče a ona se svým bratrem žije sama s tetou v městečku Mistic Falls. Byla vždy hvězdou třídy, ale po nehodě se uzavřela do sebe. V tu dobu přijde do Mistic falls nový student Stefan Salvator. Elenu tento tajemný mladík neuvěřitelně přitahuje. Netuší ale, že Stefan není v Mistic falls poprvé. Žil tu již před 150 lety a v té době miloval dívku Katherine ( neuvěřitelně podobnou samotné Eleně ), která jeho a jeho bratra Damona přeměnila v upíry. Elena věří, že Stefan je její osudová láska a Damon naproti tomu ztělesnění zla. Ale je tonu opravdu tak? Jaká je opravdová historie bratrů Salvatorových, existují i jiní upíři a jaké jsou jejich intriky?

Recenze:
Seriál je natočen podle stejnojmených knížek. Knížky jsem nečetla, takže nemohu porovnat, ale seriál je povedený. Má napínavý děj, nečekané zvraty, zajímavé postavy, nádech hororu a oproti Stmívání není celý děj postavený na jedné pubeťačce ajejím upírkovi, ale na temné historii městečka, kde žije. Když vidíte jeden díl, musíte vidět další a čím víc jich vidíte, tím je to napínavější. Ovšem, že vampire diaries mají své mouchy ( mapříklad nepříliš povedení vlkodlaci, zato zajímavější a nebezpečnější ), ale je tu spoustu věcí, co diváci ocení. Například upíři se chovají jako upíři, mají své slabosti ( schoří na světle, probodnete je kůlem,...) a jsou prostě celkově nebezpečnější. Vlkodlaci nejsou jen plyšový mazlíčci, kteří chrání lidi. Lidé nejsou nečinní pozorovatelé. Někteří o upírech ví a ví i, jak se je zabít. Prostě Vampire diaries jsou stokrát lepší než Stmívání ( fanoušci stmívání nešilte, když jste Upíří deníky jseště neviděli, pak teprve porovnávejte ) a asi nejsou pro davnácti nebo třináctileté holčičky.

Rada na závěr: pusťte si serál na interneru v originále s českými titulky ( titulky jsou skvěle stíhat a i angličtině je dobře rozumět, mluví celkem spisovně a pomalu ).
Druhá rada na závěr: Damon Salvator v podání Iana Sommerhaldera vás zaručeně chytne. Nikdo by ho líp nezahrál. Posuďte sami.

Hodnocení:
Děj: 5/5
Postavy: 4/5
Dialogy: 4/5
Kostýmy: 3/5
Kamera a vizuální efekty: 4/5

 Celkem 20/25
Zdroj: Zdroj

Avatar

22. září 2010 v 17:16 | papája
Název: Avatar
Žánr: sci-fi, akční, dobrodružný, triller, romantický
Režie: James Cameron
Or. název: Avatar

Obsah:
Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na'vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully, bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.

Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na'vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa.
Recenze:
Film slavného Jamese Camerona ( Titanic ), který se připravoval celých 10 let. Slyšela jsem hodně názorů na Avatara, vesměs pozitivních jen s nějakými výhradami. Nedávno jsem zaslechla rozhovor dvou kluků, kteří se právě o tomto filmu bavili a říkali něco v tom smylsu, že film není vůbec překvapivý, že každej ví, jak to dopadne, že tam akorát běhaj divný modrý lidičky, celý nahý a milujou každou kytku. Vjistém smyslu je to pravda, ikdyž bych to asi takhle neřekla. Děj se více méně dá odhadnout, ale stejně vás pohltí, držíte palce hlavním postavám, aby je nikdo nezabil ( Protože nikdo neví, v titanicu taky Jack umřel. A navíc tam stejně pomře většina postav. ). Modrý lidičky tam běhaj, to je taky pravda, animace je naprosto skvělá, i když některé pohyby ještě nejsou úplně dokonalé. A že milujou každou kytku? No právě, ot to vlastně v celém filmu jde. Film chce ukázat lidem, jak se chovají k přírodě a k životnímu prostředí a je vlastně celý ekologicky zaměřen. V originále je film hezkej, ale myslim, že ani český dabing není špatný. Jakea dabuje Martin Písařík a ten hlas mu úžesně sedne. Shrnuto a podtrženo, Avatar je film, který musíte vidět, a i když tam možná najdete drobné výhrady, je to úžasná podívaná.

Hodnocení:
Děj: 4/5
Postavy: 4/5
Dialogy: 4/5
Kostýmy: 5/5
Kamera a vizuální efekty: 5/5

 Celkem 22/25Obrázky: Zdroj

Amélie z Montmartru

22. září 2010 v 16:48 | papája
Název: Amélie z Montmartru
Žánr: drama, komedie, romantický
Režie: Jean-Pierre Jeunet
Or. název: Fabuleux destin d´Amélie Poulain
Obsah:
Amélie ( Audrey Tautou) žijící ve francouzské čtvrti Monmart je servírkou v místním bistru. Když náhle nalezne krabici z dětskými poklady neznámého hocha, rozhodne se jejího dávného majitele nalézt. Putuje tak světem, který zoufale volá po nápravě. A Amélie s dětskou duší se rozhodne pomoci. Netradiční styl vyprávění, plný hravých okamžiků, lehce komediální příběh dělají z Amélie film, který si musí oblíbit všichni.

Recenze:
Film, který někoho nadchne svou atmosférou, někoho ( ty, co čekají složitý děj plný zápletek a nečekaný konec ) zklame příběh, protože děj není tak úpolně hlavní složkou filmu. První, co vás zaujme hned na začátku je atmosféra, vše je v příjemných barvách, dokonalé pohledy na Paříž, co záběr, to obraz. Nic okoukaného. Drhuhá věc, které si všimnete je vypravěč, který vás provázícelým dějem. Film není vyprávěný obyčejně, ale zaměřuje se na detaily a na jednitlivé postavy ( i když většinou ani nejsou důležité ).Každá postava má svou povahu, historii, co má a nemá ráda a všechny postavy jsou osobnosti, které ve většině filmů nenajdete. Žádní namakaní krasavci a prsaté modelky, ale obyčejní lidé se světlými a tmavými stránkami. Celý příběh je trochu nadsázka, trochu přitažený za vlasy, trochu absurdní, trochu pravdivý, prostě kouzelný a okouzlující. A nesmíme zapomenout na rošťácký pohled skvělé herečky Audrey Tautou

Hodnocení:
Děj: 3/5
Postavy: 5/5
Dialogy: 4/5
Kostýmy: 5/5
Kamera a vizuální efekty: 5/5

 Celkem 22/25

Týden v Paříži

21. září 2010 v 14:41 | papája |  Články
fhchj

Pravě jsem se vrtila z Paříže. Na úvod musím napsat, že Paříž je vážně krásné město, a že ve mně zanechala hluboký dojem. Má svou vlastní atmosféru a večer je ještě kouzelnější než ve dne. Vysoké staré domy kolen Seiny mají v přízmí malé restauračky nebo malé obchůdky a s večerem vše ožívá. Nechápu, jak je možné ž se takové množství restaurací zaplní. Všude jsou lampy, nikde není tna, ale příjemné žluté světlo. Eiffelovka je krásě nasvícená, stejně tak i katedrála Notre Damme nebo Moulin Rouge. Francouzi sedí v restauracích a popíjí víno. Všichni mají dobrou náladu.
Ale Paříž je krásná i ve dne. Pokud se vám podaří vystát dlouhé fronty nebo se prodrat davy lidí, tak můžete navštívit spoustu zajímavých památek. Radím vám, že lepší je si lístky rezervovat nebo jít po větších skupinách. Nejhezčí památky, co jsem v Paříži viděla byla samozřejmě Eiffellova věž ( na kterou jsem musela vyšlapat pěšky ), zámek Viconte, který má krásné pokoje i s mluvícími figurínami a každou sobotu jsou večerní prohlídky, kdy je osvětlen jen svíčkami. Dále zámek Versaille a jeho zahrady, kde prodávají nejlepší zmrzlinu, jakou jsem kdy měla, nebo muzeum a galerie Orsay. Bylo toho víc, co jsem navštívila, ale tato místa byla asi nejhezčí. Slavná Mona Lisa ve mně nezanechala tak silný dojem jako některé obrazy z Orsay ( rada: všichni pod 26 let mají vstupy do muzeí zdarma, pokud ukážou občanku nebo pas ).
Nechyběla ani tradiční kuchyně. Palačinky, žabí stehýnka, kozí sýry,.... nemusíte se bát riskovat. I přes názvy jsou francouzská jídla vinikající ( tedy alespoň většina ).
Ale Paříž nejsou jen památky, jde hlavně o náladu. Ze všech koutů dýchá historie, vše působí mpnumentálně. Francouzi jsou v kavárničkách od rána do....rána. Někdy jsem si říkala, jestli vůbec chodí do práce. Pořád vysedávají před restauracemi a sledují rušné ulice města. Všude najdete přistěhovalce ( z afriky, asie, ... ), kteří se vám snaží prodat malé eiffelovčičky. Můžete vysmlouvat až 10 eiffelovčiček za 1 euro, ale většinou jich prodávají jen pět za jedno. Za tu dobu jsem potkala hned 5 žen, co tvrdly, že mají leukémii a chtěly peníze, dvakrát mi chtěli černí kluci uplést náramek ( jednou se jim to povedlo a stálo mě to 5 eur, tak bacha na ně ).
Nevím, jestli jsem vystihla alespoň většinu toho, co stálo za to napsat. Paříž je nádherná, určitě se tam jeďte podívat.

Obrázek: moje tvorba

Zvířata, která jste ještě neviděli :o)

15. září 2010 v 18:33 | papája
V tomto článku vám chci představit pár zvířecích osobností. Dám vám sem odkazy na youtube ( nebudu sem dávat videa, protože za chvívi stejně přestanou fungovat. Tak se radši pohodlně posaďte a nic nejezte ani nepijte, abyste si nenaprskali do počítače ( bude to nářez ).

Nevěrná kočka ( video )
Uvidíte skvělou manželskou hádku mezi kočkami. Nebojte se , je to s českými titulky.

Rapující papoušek ( video )
Tenhle kakadu má rytmus.

Korela co umí zazpívat Jingle bells ( video )
Tip, co můžete naučit vašeho papouška a nemusíte si pak pořizovat cd s koledami.

Štěkající kakadu ( video )
Z apohlazení udělá cokoliv.

Ptačí beatbox ( video )
Tak tohle je úlet. Vsadim se, že jste to ještě neviděli.

Penélope

15. září 2010 v 16:37 | papája
Název: Penélope
Žánr: romantický, fantasy, komedie
Režie: Mark Palansky
Or. název: Penelope
Obsah:
Penelope je kouzelná moderní pohádka o lásce a sebepoznání. Penelope Wilhernová ( Christina Ricci ) dcera bohatých a vlivných rodičů, trpí pečlivě utajovanou rodinnou kletbou, která jí přičarovala prasečí rypáček. Stále má ale ještě nějakou naději. Kletba bude zlomena, až si ji vezme někdo, kdo bude mít stejně jako ona modrou krev. Ukryta v rodinném sídle čeká až jí rodiče najdou vhodného ženicha. Každý vhodný nápadník je Penelope a jejím velkým věnem nadšen, ale jen do okamžiku, než spatří její obličej.
Bulvární novinář Lemon (Peter Dinklage), který o kletbě ví a léta se snaží získat fotografii tajemné dívky, najme hazardního hráče Maxe (James McAvoy), aby se v přestrojení ucházel o její ruku a při tom ji vyfotil. Maxe Penelope přitahuje, nechce ji ranit, a proto ji opouští. Zklamána touto poslední zradou a odhodlána žít samostatný život, Penelope uteče od rodiny a jde do světa hledat štěstí. Poprvé v životě pozná Penelope jaké to je být někým odlišným a co znamená skutečná láska.

Recenze:
Roztomilý kouzelný příběh na oddych, když potřebujete vidět něco nenáročného, ale ne úplně stupidního.
Tento film má úžasné kulisy a krásné kostýmy. Penelope je s jejím rypáčkem vážně okouzlující a James McAvoy? Skvělej, jako vždycky. Děj je sice klasika ( holka, kluk, nedorozumění, big love, ... ), ale je to podáno zajímavou formou, takže to neni nuda.

Hodnocení:
Děj: 3/5
Postavy: 4/5
Dialogy: 3/5
Kostýmy: 5/5
Kamera a vizuální efekty: 4/5

 Celkem 19/25

Christina Ricci, Penelope

Peter Dinklage, Penelope

Christina Ricci, Richard E. Grant, Catherine O'Hara, Penelope


Obrázky: Zdroj