Bardi z komunismu

3. prosince 2010 v 21:29 | papája |  Články
Nevim, jestli jsem se už zmiňovala, ale máme ve škole dějiny hudby jední mladým akčním ( spíš přeakčnělým ) učitelem, co ještě nemá ani vejšku.... někdo řiká, že je fajn, někdo, že je to debil. Já musim říct, že se snaží dělat výuku jinou a zajímavou,...to že se o to snaží za každou cenu a ne vždycky úspěšně je druhá věc, protože nutit sedmnáctietý lidi hrát divadýlku betléma a zpívat při tom koledy, to je trošku přehnaný. Nicméně se občas dozvim zajímvý věci nebo objevim zajímavou písničku či zajímavý video, na který bych asi sama nenarazila tak snadno. Například videoklip od Stringfever ( kterej je mimochodem v některém ze straších článků ). Tento týden jsme začaly probírat písničkáře, kteří našim rodičům před rvolucí dodávaly odvahu.
Písničky Karla Kryla znam, ne všechny, ale náký jo. Většina se mi jich líbí, texty jsou výmluvné, dýchá z nich atmosféra tehdejší doby. Přesto můžeme polemizovat o tom, jestli Karel byl hrdina nebo ne. Protže psal protestní písničky ze zehraničí, kde byl v klidu, zatímco jiní dělali to samé z centra dění. Říkají: "To se mu to protestovalo, když byl v suchu. Ani nevěděl, jak se tu máme my." Na druhou stranu mohl odejít a žít si svůj život, na nás se mohl vykašlat, ale nevykašlal, podporoval nás.
Písnička Veličenstvo kat je plná metafor ale když se zamyslíte, tak vypovídá o tom, jak to u nás vypadalo. Je z ní cítit ta zoufalost. Navíc má krásnou melodii, tak se podívejte :)


Písnička salome je podle biblického příběhu, kdy tanečnice Salome je zamilovaná do Jaka Křtitele, ale ten ji odmítne, tak chcepomstu, oblbne krále lehce erotickym tanečkem a král ( chlap ) jí slíbí  všechno, co ona bude chtít. A samozřejmě mrcha Salome chce přinést hlavu Jaka Křtitele na táce. Karel Kryl o tom napsal písničku, která má skvělej text, melodii, všechno. Teda alespoň mně se líbí :o)Jelikož nechci mít celej článek plnej videoklipů, dala jsem sem jen dvě. Další určitě znáte, nebo se na ně můžete podívat sami, najdete je i v jakémkoliv zpěvníku. Znáte určitě minimálně Anděla nebo Morituri tesalutant...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama