Hladce, obratce...

9. prosince 2010 v 21:35 | papája |  Články
Téma "můj vzor" se dá pochopit dvěma způsoby. Ale jelikož si myslím, že nechcete, abych tu popisovala návod na zimní svetr, tak se navzdory nadpisu chopím té inteligentnější formy a pokusím se tu na toto téma nějak smysluplně vyjádřit.
Když člověk řekne, že jeho vzor je člověk XY, tak to ještě neznamená, že se musí stát jeho kopíí ( matematicky označeno XY2 ). Vzor by měl být někdo, kdo vás osloví, koho obdivujete pro jeho vlastnosti, povahu, pro to, co třeba dokázal. A nemusí to být člověk slavný, může to být i někdo z vašeho blízkého okolí. Je to někdo, ke komu vzhížíte, koho máte v úctě, berete si ho za příklad nebo se jím ispirujete pro dosažení vlastních cílů. Ale neznamená to ( jak jsem si přečetla v některých článcích na stejné téma ), že milujete Miley Cyrus, protože je úžasná, zpívá "HUSTÝ písničky, na který se dá HUSTĚ tancovat" a jednou chcete bejt taky zpěvačky jako ona ( tohle vážně napslala jedna neznámá 14-ti letá dívčina ).
Já nemůžu říct, že bych k někomu vzhlížela. Rozhodně ne k někomu slavnému nebo populárnímu. Obdivuju různé vědce, objevitele, vynálezce, spisovatele, malíře, ale žádného bych nepovažovala za vzor. Také ( ač se vám to možná bude zdát nepřirozené a kacířské ) obdivuju některé učitele...vážně jenom některé. Třeba našeho třídního, který má úžasnou autoritu a přasto je mezi všemi studenty ( opravdu všemi studenty ) váženej a oblíbenej, má smysl pro humor, celou třídu je schopnej zvládnout bez křiku, nadávání nebo výhružek ( má na to svoje vlastní metody ). Navíc je opravdu chytrej, v tom co učí se vyzná, baví ho to a tím pádem to baví i nás. Je spravedlivej a zastává se nás. Za to ho obdivuju, protože ne všichni učitelé mají opravdu nadání pro to "učit někoho" a málokdo by s námi měl takovou trpělivost. Podobný případ je naše bývalá matikářka.
Pokud bych si ale opravdu měla vybrat někoho, kdo mi jde příkladem a komu bych se chtěla alespoň částečně podobat ( ikdyž to zřejmě nikdy nebude tak jak bych chtěla, protože pro to prostě nemam určité vlastnosti ) je moje máma. Úžasná, uštechtilá ( ale ne jako hermelín ), obětavá, chápavá, tolerantní, ....kdybych měla vyjmenovat všechny vlastnosti, byla bych tu dlouho. Jasně, každej má i záporný vlastnosti, ale to je naprosté minimum. Takže já, palice dubová a slon v porcelánu v jednom se jí nemůžu vyrovnat. Ale od toho je VZOR, ne být kopie, ale vzít si příklad.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Missing Miss Muurahainen Missing Miss Muurahainen | Web | 9. prosince 2010 v 22:02 | Reagovat

Mě nejdřív napadlo napsat o hodině českého jazyka =D

2 Gamesis [6@M3$!$] Gamesis [6@M3$!$] | Web | 9. prosince 2010 v 22:05 | Reagovat

Úvod mě fakt dostal - pletací vzor na zimní svetr :D Dlouho jsem se takhle při čtení blogu nezasmál ;-)
Naprosto s tebou souhlasím - vzor by nemělo pro lidi znamenat stát se jejich kopií :)

3 Králík Králík | 9. prosince 2010 v 22:40 | Reagovat

Chtěla bych Ti napsat, že i Ty jsi pro mě vzorem a velkou učitelkou. Miluju Tě. Tvoje máma :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama