Leden 2013

Klid po bouři

28. ledna 2013 v 13:51 | papája |  Články
Prezidentské volby přinesly mnoho vášnivých činů nejen mezi politiky, ale i mezi lidi do každodenního života. Je druhý den po vyhlášení výsledků, fanoušci Karla už vychladli, fanoušci Zemana vystřízlivěli a můžeme jít zase dál. Jak už jsem řekla, nebyla bych nadšená ani z jednoho kandidáta, ale přesto jsem svůj hlas hodila Karlovi. Když vyhrál Miloš Zeman, nijak mi to náladu nezkazilo, a jak jsem tak poslouchala jeho rozhovory a viděla, že z něj opadla ta zákeřná nevraživost a chová se (v rámci jeho možností) jako normální dědula, celkem upřímně se usmívá a mluví k věci a vypadá to, že aspoň polovinu z toho, co nasliboval, myslí vážně, řekla jsem si, že třeba to nebude takovej průser. Samozřejmě - všechno lepší než Klaus, ten už to víc podělat nemohl. Jenom bych byla ráda, kdyby si Zeman odpustil ty jedovaté poznámky a poučky aspoň v takové chvíli, kdy je s Moravcem ve studiu, protože nikoho nezajímá jeho soukromá válka s médii.
No, můžeme jen doufat, že neudělá ostudu, ale myslím, že jako Klausův nástupce má velkou výhodu. Stačí, aby se aspoň minimálně snažil, a vždycky bude vypadat jako lepší prezident, než on.

P.S.: Ale softwarový kuličky mě dostaly :D

Když vás doma přepadne fotící mánie

20. ledna 2013 v 12:35 | papája |  Fotografka
No, neni toho moc, neměla jsem moc čas, musim se učit na zkoušky, ale prostě jsem včera popadla foťák a lezla s ním po kuchyni a fotila, všechno možný. Nakonec jsem vybrala tyhle tři fotky, které mi připadaly nejzajímavější. Jinak do budoucna mam v plánu focení s kamarádkuo, která si nechala udělat mikádo, tak toho musim využít :D


Píseň pro Osamělou horu

13. ledna 2013 v 14:54 | papája |  Články
Hobit je film, který mě opravdu potěšil. Vzal knížku a rozšířil ji o další rozměr, který celý příběh pozvedl na novou úroveň. A mě se to líbí. Vše je jetšě podtrženo úžasnými kostýmy, kamerou, efekty a hudbou. Tak například Song Of A Lonely Mountain mi hraje v hlavě už pěkně dlouho. Je to prostě geniální písnička, která zazněla v titulkách filmu, nazpíval ji Neil Finn a složil Howard Shore (tak jako celý soundrack Hobita a Pána prstenů). Text je vážně krásný a tak jsem se ho rozhodla přeložit do češtiny a upravit tak, aby si zachoval původní význam, ale nezněl jako z google překladače :) Takže si pusťte písničku, přečtěte si originální text i mojí verzi pžekladu a pokochejte se poněkud netradičními záběry z filmu na hlavní aktéry písničky - trpaslíky z Osamělé hory. (Všechny obrázky v článku jsem vyfotila já přímo z filmu a upravila je do trochu lepší kvalitky).


Tam daleko se Mlžné hory tyčí,
nechte nás stát v jejich výšinách,
Co bylo, my vídáme znovu a znovu,
Naše království tak světlu vzdálené.

Ohnivá hora, dole pod Měsícem,
Slova nevyřčená, my brzy budem tam,
kde píseň domova ozvěnou zní v dál,
A všichni, kteří přijdou, budou její tóny znát.

Na některé lidi nikdy nezapomeneme,
Některým rasám nikdy neodpustíme,
Neobrátíme se k sobě zády,
Budeme bojovat, dokud budeme žít.

Naší nadějí jsou dveře ukryté,
vedou k plamenům Osamělé hory,
Půjdeme i nejdivočejší bouří,
Dokud nezískáme zpět zlato ukryté.

Skryti v mrazu Mlžných hor,
Spánkem hlubokým my sníme o zlatě,
Musíme už oči otevřít a žít,
s pochodněmi do temnoty jít.

Za dávných časů, kdy lucerny ještě plály,
Do dnešního dne, naše srdce toužila,
Osud neznámý, to je Arcikam,
Co bylo zcizeno, si vezmeme zpět.

Musíme jít vstříc dnům příštím
a najít tu píseň našich srdcí a duše.

Na některé lidi nikdy nezapomeneme,
Některým rasám nikdy neodpustíme,
Konec utrpení je v nedohlednu,
Ale budeme bojovat, dokud budeme žít.

Naší nadějí jsou dveře ukryté,
Vedou k plamenům Osamělé hory,
Půjdeme i nejdivočejší bouří,
Dokud nezískáme zpět zlato ukryté.
Daleko za námi leží mrazivé Mlžné hory.


Far over the Misty Mountains rise
Leave us standing upon the height
What was before, we see once more
Is our kingdom, a distant light

Fiery mountain beneath the moon
The words unspoken, we'll be there soon
For home a song that echoes on
And all who find us will know the tune

Some folk we never forget
Some kind we never forgive
Haven't seen the back of us yet
We'll fight as long as we live

All lies on the hidden door
To the Lonely Mountain burns.
We'll ride in the gathering storm
Until we get our long forgotten gold

We lay under the Misty Mountains cold
In slumbers deep, and dreams of gold
We must awake, our lives to make
And in the darkness a torch we hold

From long ago when lanterns burned
Until this day our hearts have yearned
A fate unknown; the Arkenstone
What was stolen must be returned

We must away, and make the day
To find our song, for heart and soul

Some folk we never forget
Some kind we never forgive
Haven't seen the end of it yet
We'll fight as long as we live

All lies on the hidden door
To the Lonely Mountain burns.
We'll ride in the gathering storm
Till we get our long forgotten gold

Far away the Misty Mountains cold.

"A teď, babo, raď!" aneb kořalka nebo kníže?

13. ledna 2013 v 12:02 | papaja
Že se do druhého kola nedostane někdo z méně známých nestranických kandidátů, bylo jasné. Zkusili jsme to, nevyšlo to, co se dá dělat, velké politické strany a masové kampaně opět vyhrávají, což by se pořád dalo překousnout… ale proč Zeman? Nevidim jedinej rozumnej důvod, proč volit takovýho namyšlenýho samolibýho tupce, co se z neznámého důvodu najednou zase chce strašně vrátit do politiky, ze všeho si dělá jenom srandu, všechny uráží a v prezidentské debatě neřekl jedinou přímou a upřímnou odpověď. Nehledě na to, že se tváří jak umí anglicky, ale u jeho čechoangličtiny se bude každý cizinec válet smíchy. Kdyby aspoň mluvil bez chyb, ale v debatě s Fisherem měl chybu v každém třetím slově a 4 jeho věty vůbec nedávaly smysl. Hlavně, že kolem sebe mával rukama a hrál strašnýho profíka.
Nevolila jsem ani jednoho z postupujících kandidátů, ale pokud je pro druhé kolo výběr takovýhle, mam naprosto jasno. Schwarzenberg je chytrej člověk a i přes jeho vady (mimo jiné také to, že by k jeho novoročním proslovům museli dávat titulky) musím říct, že je to člověk charismatický, umí výborně několik jazyků a ve světě je velmi vážený. Navíc kvůli jeho rozsáhlýmu majetku bude penězi hůř zkorumpovatelnej. Pokud jste se včera dívali na večerní zprávy, víte, že podle průzkumů by pro knížete Karla hlasovaly všechny státy Evropy, Severní Ameriky a Argentina v Jižní Americe. Jen u nás vyhrál Zeman, což zřejmě leccos vypovídá.
No, rozhodněte se svobodně, ani jeden není bez chybičky. Ale že bych chtěla mít všude vyvěšenej zemanovo ksicht?.... No ono si člověk nevybere.

Ale tenhle vtípek na Miloše Zemana mě vážně pobavil:

Lodr of the drinks - The ruturn of the king
( překlad pro neznalé: Pán alkoholu - Návrat krále )

Zlatá stuha

4. ledna 2013 v 19:06 | papája |  Fotografka
Babička od nás dostala dárek omotaný dlouhou zlatou stuhou. Hned jsem jí zabavila a rozhodla se použít jí na focení. Zatím vznikly tyhle fotky v dost omezených podmínkách, ale vyzkoušela jsem i novou velkou odraznou desku, ségra opět posloužila jako velmi variabilní objekt :) Stuhu mam ještě schovanou ahodlám ji použít i někdy v budoucnu ;)
Už víte, koho volit?

2. ledna 2013 v 20:18 | papája |  Články
Blíží se prezidentské volby a tentokrát nebudeme jen sedět u televize a nadávat, teď můžeme volit, a pak nadávat. A máme to velký výběr kandidátů, že? Vesměs je to pěkně vtipná sebranka, které bych nepodržela ani dveře, ale někdo Klause vystřídat musí, takže bychom se měli snažit, aby to nebyla zase ostuda.
Říká se, že jsme jako národ strašní flegmatici, že je nám všechno jedno, účast ve volbách neni zrovna slavná. Mě osobně nebaví, když nám i naše americká lektorka říká, že nás nic nezajímá, ani když nám náš státní reprezentant dělá ostudu po světě. Vím, že náš prezident nemá zrovna velké pravomoci, a ty co má, tak používá často jak se mu zachce (viz Klausovo včerejší laškování s amnestií, který dost lidí pěkně nakrklo). Nechci tady na blogu rozebírat politiku nějak moc hluboce, má to tu být tvůrčí dílna plná fantasie a ne sněmovna, takže vám chci jenom říct, abyste šli k volbám. Nic vás to nestojí, je to vaše právo, tak si toho važte a projevte svůj názor.
Jednou je prezident hlava státu, tak ať se v příštích pěti letech nemusíme stydět říct, že jsme Češi. Že nevíte, koho volit? Jo...já vím, to není jednoduché vzhledem k nabídce. Kromě všech možných webových stránek a televizních diskusí můžete zkusit odkaz uvedený níže. Je to volební kalkulačka. Budete odpovídat na některé aktuální otázky a na konci vám kalkulačka ukáže, z kolika procent se vaše odpovědi shodují s jednotlivými kandidáty. Také se můžete podívat na odpovědi kandidátů podrobně a udělat si přehled, jak se kandidáti rozhodují. Mně vyšla z 63% Táňa Fisherová, což by asi tak odpovídalo, je to fajn ženská, chytrá, vnímavá a na svůj věk krásná, za tu bych se nestyděla. Asi jí zahrnu do užšího výběru a vám přeji hodně zdaru při rozhodování ;)