Duben 2013

Zázraky pod objektivem

30. dubna 2013 v 19:00 | papája |  Fotografka
Takže, článek začínám již tradičně: Nenám čas :) Pořád se učim, chrnim a v mezičase se snažim něco málo vytvořit, abych ten mozek taky na chvíli vypnula. První maturitní písemku mám pozítří ve čtvrtek, ale no stres, jenom matika, to člověk prostě napíše, i kdyby nechtěl...doufejme :)
Dneska jsem se na chvíli utrhla a vyfotila tyhle dva snímky. První je detail péřového boa mojí kamarádky, které měla na posledním zvonění (Víte všichni o co jede? Chystám se dneska nebo zítra udělat o našem posledním zvonění článek :) ). Na druhém je makro magického rostoucího krystalu, který se dá koupit v takových těch dárkových prodejnách jako je Albi, a který jsem včera dostala od miláčka pro štěstí. A jelikož od včerejška celkem rychle přibejvá, štěstí bude zřejmě velký :) Samozřejmě jsem si s fotkou trochu pohrála, protože to bych nebyla já. Fotoshop miluju a i když hodně lidí tvrdí, že nejkrásnější fotka je ta, jak jí zachytí foťák, já prostě se snažim vykouzlit trochu toho malovaného umění i z realistických fotek ;)
Mno, už aby byla maturita za mnou, mám domluvené několikero focení s různými modelkami, takže se snad máte na co těšit. Jinak mam rozmalovaný digitální obrázek, ale jde to pomalu, páč prostě nemam den v kuse volno. Můžete se i stát sledovateli mých stránek na facebooku, stačí kliknout na odkaz v banneru pod záhlavím blogu ;)
Toď ode mě dneska vše, snad zítra, pokud mi před tou maturou nehrábne ;)Fatál - můžete se těšit

22. dubna 2013 v 19:04 | papája |  Ilustrátorka
S naší šermířskou partou připravujeme sérii krátkých filmů s tématikou Dračího doupěte. Předpokládám, že většina z vás už o této celosvětově populární hře slyšela, ale kdyby ne, udělám takové rychlé seznámení.
Dračí doupě je hra na hrdiny, kdy se sejde skupinka lidí, jeden z nich nazývaný Pán jeskyně si připraví příběh a ostatní hrají jednotlivé postavy v příběhu. Každá postava je jiná, ná svou povahu a schopnosti. Úspěšnost hrdinů nezáleží jen na nápadech jejich hráčů, ale i na kostkách, které rozhodují nejeden důležitý okamžik ve hře.
A právě toho se týkají naše filmíky. Každý díl se bude věnovat jedné typické postavě Dračího doupěte, většonou velmi zkušené ve svém oboru. Pointu příběhu ale pravděpodobně napoví samotný název projektu: "Fatál, aneb příběhy psané kostkou". Fatál (neboli fatální neúspěch) totiž badne na kostkách našim hrdinům v té nejmíň záviděníhodné situaci a oni to vůbec nebudou mít lehké :) V první sérii se budete moci těšit na ZLODĚJE, VÁLEČNÍKA, ČARODĚJE, HRANIČÁŘE a ALCHYMISTU. Zatím máme rozpracovaného zloděje a pokud všechno vyjde, budete moci první díl shlédnout na našem kanálu na Youtube.
Já teď momentálně pracuju na malovaném pozadí našeho Youtubového kanálu, tady je malá ukázka:


Něco málo z okultismu (seminárka)

8. dubna 2013 v 19:59 | papája |  Články
Nemám moc času psát články, ve školeje fakt záhul. Objevila jsem ale v počítači mojí seminárku z religionistiky na téma Okultismus. Zrovna jsme probírali různý sekty a různý netradiční náboženství. Téma okultismu jsem si vybrala proto, že jakožto fantazák a šermíř mám k tomuto tématu celkem blízko a tato problematika mě celkem zajímá :) Takže si můžete počíst, je to vlastně takový lehký shrnutí různejch směrů řadících se do okultismu. Budu ráda za vaše komentáře a názory. Možná ještě zveřejním svojí práci na téma "Hledání boha", která je ode mě jako hodně racionálně založenýho člověka prej celkem zajímavá ( jak mi řek náš profesor :D )
Pokud vás zajímají některé moje starší podobně zaměřené články, můžete si zalistovat v rubrice Starší články.

Zpracovat téma okultismu je velmi obtížné, protože nahlížení na význam slova je používáno různě a záleží na autorovi, co vše do okultismu zahrne, což mnohdy závisí na jeho subjektivním názoru a vyznání. Pokusím se shrnout toto téma co možná nejkomplexněji.
Pro vysvětlení samotného pojmu se musíme nejdřív podívat na jiný pojem, který s ním úzce souvisí, a tím je esoterismus. Podle slovníku cizích slov znamená toto slovo něco uzavřeného a skrytého, co je přístupné pouze úzkému okruhu osob.[1] Podle Nové Akropole (internetová škola filosofie) esoterismus zahrnuje velmi starou formu poznávání, kdy přístup k informacím měli jen vybraní lidé, a to proto, že bylo náročné a nebezpečné pro nezasvěcené lidi toto vědění pochopit. Dnes má slovo esoterismus spíše pejorativní význam a většina lidí je užívá pro označení nějaké uzavřené skupiny, která ukrývá své poznatky pro dosažení vlastních (pravděpodobně hanebných) cílů. "Všeobecně převládá názor, že esoterické je zcela a úplně v protikladu s racionálním a vědeckým. Kvůli samotnému faktu, že je málo rozšířené, se esoterické udržuje v mlhách některých forem myšlení, do nichž, jak se zdá, nemůže vůbec proniknout logika. Esoterismus si váží mentální práce, avšak nepovažuje ji za výlučný přístup ke skutečnému poznání. Schopnost uvažovat je dalším, avšak ne jediným nástrojem."[2] Oficiální význam slova esoterismus zahrnuje různé (náboženské i nenáboženské) nauky šířené jen v úzkém okruhu lidí. Známou nenáboženskou esoterickou společností jsou např. Svobodní zednáři, v jejichž řadách bychom během historie našli mnoho slavných osobností (E.Beneš, A.Mucha,...).
Okultismus pak má velmi podobný význam, avšak okultistická nauka vychází z toho, že kromě rozumu a racionality jsou neznámé síly, které působí ve světě a mohou být chápány jen málo lidmi.[3]Tyto síly a učení na ně zaměřené se řadí do tří základních směrů. Je to alchymie, astrologie a magie. Toto učení bylo hojně rozšířeno především ve středověku, a proto se v souvislosti s okultismem dnes mluví o tzv. moderní magii.[4] Existuje mnoho různých směrů, které jsou do okultismu řazeny, já použiji článek z křesťanských stránek www.víra.cz, jejímž autorem je Vojtěch Kodet. Jeho článek o okultismu mi přišel velmi přehnaný bez jakékoliv racionální úvahy, ovšem jeho seznam novodobých podob okultismu nám pro představu postačí.
Jako první je na seznamu černá a bílá magie, co si pod těmito výrazy představit necháme stranou a podíváme se na nejznámější a celosvětově rozšířené hnutí, které se hlásí právě k bílé magii. Nazývá se Wicca a jeho příznivce můžeme najít ve značném množství i u nás. Toto "novodobé pohanské náboženství" oficiálně založil Gerald B. Gardner v 50. letech minulého století, původně ale vzniklo na přelomu čtyřicátých a padesátých let 20. století v návaznosti na venkovské čarodějnictví praktikované v oblasti New Forest v Anglii. Gerald Brusseau Gardner do této tradice začlenil celou řadu prvků z jiných směrů západního okultismu.[5] Wicca se zaměřuje na poznání sebe sama, osobní rozvoj, uctívání tvořivé síly života a božstev obsažených v přírodě, se kterými se členové společenstva spojují pomocí rituálů a symbolů. Nezapře se zde inspirace od Keltů nebo Germánů, obvyklé jsou setkání a obřady pod širým nebem nebo oslavy starých sezónních svátků (Samhain). Skupiny vyznavačů Wiccy se shromažďují v malých skupinkách (3-14 členů), kterým se říká coveny. "Komunikace a interakce s Božskou silou probíhá přímo a bez prostředníků a odehrává se v jiné rovině zkušenosti, než na kterou jsme běžně zvyklí. Když říkáme, že Wicca je čarodějnictvím, máme na mysli zejména praxi přírodní magie. Tato bývá orientována vždy pozitivním způsobem tak, aby nebylo nikomu ublíženo."[6] Noví členové procházejí dlouhým učením složitých rituálů, které vyvrcholí zasvěcením. To může provést jen zkušený a kvalifikovaný člen. Není překvapením, že mezi vyznavači tohoto moderního čarodějnictví můžeme najít především ženy. Wiccanky uctívají přírodní sílu, živly, vesmír, avšak vysoké postavení má tvz. Trojná bohyně symbolizující princip ženství. Její symbol jsou tři fáze měsíce - dorůstající, úplněk a ubývající měsíc - dívka, žena a stařena (Můžeme si ale tento trojný princip vyložit i jinak, např: svobody, plodnost, moudrost). Další z bohů je Rohatý bůh vyobrazovaný s jeleními parohy, který má kořeny v různých starých náboženstvích a od svého původu je symbolem divokosti, přírody a instinktů. Našla jsem i zmínku o bohyni Mokoš (slovanská bohyně), která je nazývána Bohyní úrody a domova.

Oheň a led

3. dubna 2013 v 15:30 | papája |  Ilustrátorka
Tenhle obrázek bych mohla nazvat: "Co se dá dělat, když se musíte učit na chemii a už vám to leze na mozek". Malovala jsem ho cca 6 hodin, moc jsem se s tim nepárala, jenom se mi líbil ten nápad dvou protikladů nějak symbolicky ztvárněnejch a prostě jsem to potřebovala namalovat. Taky tomu zřejmě bude odpovídat známka z testu, kterej jsem před chvílí psala... bylo to opakování z anorganiky před maturitou, ale co. Něco jsem tam napsala a kdyžtak to vytáhnu příští tejden organickou chemií ;)