Září 2013

Jak vznikala víla Lysohlávka

26. září 2013 v 16:30 | papája |  Ilustrátorka

Víla Lysohlávka, která má tedy oficiální název Kouzelná lesní víla ;) Tento obrázek jsem malovala čistě pro zábavu a zveřejnila jsem ho v neděli. Jelikož vím, že si vždy ráda prohlížím postupy kreseb u jiných blogerů, dám sem v pořadí už druhý můj postup (první bylo malé dráčátko). Nejsem žádnej profík a jsem v podstatě úplnej samouk, takže nevím, jestli se to takhle má dělat, já to tak dělám, ale návrhy a připomínky uvítám ;) Obrázek je v Adobe Photoshopu Element 8, protože jsem ještě nebyla schopná si sehnat nějaký jiný prográmek přímo pro malování... ale nestěžuju si, samozřejmě kresleno pomocí grafického tabletu Wacom Bamboo ;)

Soutěžní minipovídka: Sektání s Sherlokem Holmesem

25. září 2013 v 18:16 | papája |  Povídky
Tady přispívám se svou trochou do mlýna, tedy se svou minipovídkou do soutěže na Srdci blogu. Jak to dopadlo, vás budu informovat, tak mi držte palce ;)

Bylo časné ráno. Zírala jsem do učebnice chemie a snažila se dostat do hlavy co nejvíc informací za co nejkratší dobu. Čas mi šlapal na paty, byla jsem nevyspalá a nedokázala jsem se soustředit na nic z toho, co jsem četla.
"Víš, že už se nic nenaučíš…." Ticho prolomil mužský hlas a přiměl mě zvednout oči. Seděl v křesle, na hlavě deerstalker a přes ramena tvídovou kostkovanou pláštěnku. Z pod čepice mu trčely rozježené tmavé vlasy a v ruce svíral dýmku, jejíž kouř se rozplýval do prázdna, aniž by po sobě zanechal stopu. "Pilná studentka, že? Podívejme se na ty pytle pod očima, četla jsi celou noc a myslíš si, že tě pár chvil s učebnicí v ruce zachrání? Přiznej si to, chceš vědět, jak jsem to nakonec rozlousknul."
Jeho dychtivý pohled byl nakažlivý. Podívala jsem se na stůl, kde ležela kniha s nápisem Pes Baskervillský jako nejlákavější kus dortu a já se chtěla zakousnout a číst a čís a čís. Bohužel, nebylo času nazbyt.
"Musím jít, ještě bych přišla na zkoušku pozdě," řekla jsem směrem ke křeslu, aniž bych se na něj podívala. Ale věděla jsem, že tam stále sedí.
Tvídová pláštěnka jemně zašustila, když se ke mně naklonil: "Vezmi mě s sebou, moje dedukční schopnosti se můžou hodit."
Povzdechla jsem. "VY nejste skutečný! Jste jen moje představa jedné postavy z knihy!"
Výplod mé fantasie se pobaveně rozchechtal. "Tím nikoho nedojmeš, děvenko. Nezapomeň, že chemie je moje vášeň. Kolik případů bych vyřešil bez znalosti chemie, hm?" Zvedl významně obočí. "Takže až tam budeš stát a mluvit, vzpomeň si na mě." Znovu se pohodlně rozvalil v křesle a popotáhl z dýmky.
Já poslušně popadla knihu a sledována přehnaně sebevědomým výrazem svého neskutečného společníka jsem odevzdaně vyrazila vstříc svému osudu vyzbrojena jen matnou představou o tom, co bych měla umět, zato s velkým uspokojením mého smyslu po dobrodružství…

Kouzelná lesní víla

22. září 2013 v 18:04 | papája |  Ilustrátorka
Takže, dílo je hotovo. Přes týden jsem kvůli různýmu obíhání na začátku semestru měla trochu na pilno, ale teď se pomalu zaběhávam a už jsem zase akční ;) Sicemi trochu stojí povídka, ale zato postupuju ve čtení kvůli recenzím a také v malování. Včera o půlnoci jsem se vrhla na předělávnu jednoho z mých prvních obrázků mylovaných tabletem. Tenkrát jsem si digitální kresbu teprve osahávala a bylo mi líto takového dobrého nápadu, a tak jsem to přemalovala. Něříkam, že jsem teď nějakej expert, také bych potřebovala jiný program, ale namaluju tak nějak co potřebuju a když si s tim vyhraju nevypadá to tak zle :)
Bohužel, v plném rozlišení se mi to sem nahrát nepodaří, protože to má rozměry 12453 x 8302 pixelů, to abych si mohla pěkně hrát s malými detailíčky atd. Takže je to trochu horší rozlišení, ale pro představu stačí. Pro větší rozlišení se můžete podívat do mé galerie na facebooku nebo na deviantART, oba odkazy najdete v MENU ;)
Takže tady je lesní víla pracovní název Víla Lysohlávka:


Knihovna: Stín (Jon Sprunk)

16. září 2013 v 16:25 | papája |  Knihovna

Trilogie Stín patří mezi knihy, do kterých se prostě zažerete nebo je zahodíle. Rozhodně to není pohádka a kdo nemá žaludek na drsnou realitu a zvrhlosti temného světa, ať na tuto knihu radši zapomene.

Název: Stín (Syn Stínu, Vábení stínu, Mistr stínu)
Autor: Jon Sprunk
Překlad: Kateřina Niklová
Rok vydání: 2013
Rok vydání originálu: 2010-2012

Oficiální anotace prvního dílu: V posvátném městě Otir se dá v každé uličce najít nějaká zrada nebo zvrhlost, což z něj dělá dokonalé místo pro nájemného vraha na volné noze, který k nikomu necítí věrnost a má jen velmi málo skrupulí.
Caim se živí ostřím nože, když mu ale nevyjde rutinní práce, znenadání se ocitne přímo uprostřed zákeřných intrik. Nezbývá mu, než se postavit zkorumpovaným strážcům zákona, zabijáckým rivalům a čárám z Druhé strany.
V boji o život věří Caim jen svým nožům a instinktům, ty mu ale nebudou stačit, když se v touze po spravedlnosti dostane z nebezpečných otirských uliček do přepychových sídel mocných. Aby odhalil spiknutí v srdci impéria, bude se muset se ujmout svého dědictví jako syn Stínu.

Šest knih, které je třeba zmínit

15. září 2013 v 13:03 | papája |  Knihovna
Připravila jsem pro vás přehled šesti knih nebo knižních sérií, které jsem četla už dřív a které jsem chtěla alespoň pár slovy zhodnotit. Třeba si najdou své čtenářem přestože to nejsou novinky na trhu. Většina z nich se na mě významě podepsala.


Vyjímečná
Autor: Kristin Cashore; rok vydání: 2009
Anotace: V Katsině světě to lidé narození s mimořádným nadáním Výjimeční nemají jednoduché. Všichni se jich bojí, pohrdají jimi, nebo je využívají. Katsa ale nese břemeno, které sama nenávidí: je Výjimečná v zabíjení. Slouží strýci Randovi, králi Mezizemě, a má za něj dělat špinavou práci trestat a mučit každého, kdo se mu znelíbí.
Hodnocení: Knihu jsem četla, když nově vyšla a vím, že jsem byla nadšená, že je zase nějaký dobře napsaný klasický fantasy příběh. Kniha je spíš pro dámskou část čtenářů, jsem si jistá, že by se mi líbila i teď. Má nápad, má spád, je tam romantika (ale dobře podaná a nekazí příběh) a konec je nepředvídatelný. Už jsem četla i lepší knihy, ale rozhodně patří nad dobrý průměr. 7/10


Sabriel, Lirael, Abhorsenka
Autor: Garth Nix; rok vydání prvního dílu: 2004
Anotace prvního dílu: Sabriel vyrostla daleko od Starého království, tajuplného světa, kde vládnou magické síly a kde mrtví nezůstávají mrtvými. Jednoho dne záhadně zmizí její otec a Sabriel se musí vydat na cestu plnou nástrah, aby jej zachránila. Jejími jedinými zbraněmi jsou meč a sedm kouzelných zvonků, jejími průvodci na nebezpečné pouti se stávají kocour a záhadný mladík. Nemůže si být jistá nikým a ničím, protože ve Starém království nic není takové, jak se na první pohled zdá.
Hodnocení: Tak tohle jsem přečetla dvakrát. Je to neuvěřitelný příběh spíše hororově laděný, vůbec bych to nečekala, ale opravdu mě chytnul, ať jsem to četla jako mladší, nebo teď. Nix je skvělý spisovatel se smyslem pro detail a pro neobyčejné prvky, které jinde nenajdete. Rozhodně je to velmi originální počin, který patří mezi oblíbená díla zástupců obou pohlaví. 9/10


Párové focení s jeřabinami

14. září 2013 v 12:58 | papája |  Fotografka
Před necelým týdnem jsem měla možnost vyzkoušet si focení páru. Většinou jsem zatím fotila jednotlivé osoby, jen málokdy najdete na mých fotkách dva lidi. Ivča, kterou jsem fotila už dřív (můžete si naše "akční" focení prohlédnout zde), mě poprosila, jestli bych jí neudělala nějaké hezké fotky s přítelem. No proč ne, že jo, zvlášť, když to nechali úplně na mně :D Dlouho jsem nevěděla, jak to pojmout a jelikož její předchozí fotky byly spíš drsnějšího ražení, rozhodla jsem se udělat trochu romantičtejší fotky. Vyhlídla jsem si jedno místečko na sídlišti mezi paneláky, kde by mě normálně vůbec nenapadlo fotit, ale rostlo tam spoustu jeřabin, krásně dozrálých, takže jsme jich pár otrhali a udělali z Ivči princeznu. Musim se pochválit jako maskérka a kadeřnice, protože s jeřabinovým drdolem i umělými řasami a makeupem jsem byla moc spokojená ;) Oblečení jsem nechala nanich, jen jsem chtěla, aby ona byla ve světlém a on v tmavém, ale ona ta černá a bílá vypadala fakt dobře. Skoro jako svatebné fotky, ale jájí nechtěla dávat šaty, aby to tak nevypadalo úplně... no... to je fuk :D Nafotili jsme toho spoustu a musím říct, že se mi s oběma skvěle spolupracovalo. Musím je pochválit, že udělali všechno, co jsem po nich chtěla, dokonce museli několikrát zírat přímo do slunce...a že ten den svítilo zatraceně silně :) Taky musim poděkovat své ségře, která mi tentokrát dělala asistenci a nasvícení ;)
Tady je malá ochutnávka z focení:Kendra McKellen

5. září 2013 v 17:31 | papája |  Ilustrátorka
Dlouhou dobu jsem sem nepřidala žádný obrázek. Není to proto, že bych snad vůbeec nemalovala, to ne. Ale makala jsem na ilustracích do té knížky pro děti, ze které jsou tu zveřejněné dva obrázky, a dohodly jsme se s autorkou, že víc jich zatim neukážu. Takže teď tu pro vás mám jeden fan obrázek, ilustraci ke knížce, kterou jsem nedávno dočetla (můžete si přečíst ou recenzi na ni zde). Na obrázku vidíte mladou skotskou kouzelnici Kendru, která objevuje magii pravdosvěta ;) Snažila jsem se vystihnout i dobovou módu, alespoň trochu, děj se odehrává ve viktoriánské Anglii. Víc z děje vám tu rozepisovat nebudu. I když Kendra není podle mě zatím nejhlavnější postava ( což se asi v příštích dílech změní), namalovala jsem právě ji, asi proto, že je to jedna z mála důležitých ženských postav v knize. Plánuju namalovat i trio mužských hlavních hrdinů, ale to zas někdy jindy ;)


Zpátky do školy, děcka

4. září 2013 v 16:05 | papája |  Fotografka
Nedovedete si představit, jak jsem ráda, že se nemusím vrátit do toho kolotoče na střední. Ne, že bych svojí školu neměla ráda, ale.... každej den.... No.
Simča (možná jste jí už viděli v dřívější velmi povedené sérii fotek "Simonne the witch") si přála nějaké školácké fotečky. Tak proč ne, že jo, co bych neudělala pro své známé, zvlášť, když vypadají na fotkách tak dobře :) Trošku jsme si zablbnuly a nafotily pár foteček, tady je pár z nich.


Knihovna: Věk magie - Bájná pečeť (Bernd Perplies)

2. září 2013 v 13:58 | papája |  Knihovna

O téhle knize jsem vůbec nic nevěděla. Vyhrála jsem ji v malířské soutěži a řekla jsem si "no tak jo, holt si ji přečtu, když už ji mám doma". A ejhle, nastalo milé překvapení.

Název: Věk magie - Bájná pečeť
Originální název: Für die Krone
Autor: Bernd Perplies
Překlad: Vladana Hallová
Rok vydání: 2012
Rok vydání originálu: 2010

Oficiální anotace: Svět se mění. V troskách bájné Atlantidy, hluboko pod hladinou moře, rozlomila skupina kouzelníků prastarou pečeť, aby vyhlásila počátek nového věku magie. Dochází ke znepokojivým změnám, které mohou mít za následek ničivý chaos. Podaří se mladému reportérovi Jonathanovi odhalit tajemství starého Londýna, za jehož zdmi se ukrývají bájné bytosti, duchové a lidé s nadpřirozenými schopnostmi? Jak s tím souvisí smrt jednoho z největších kouzelníků? A je ještě vůbec šance na zvrácení osudu a záchranu světa tak, jak ho známe?

Knihovna: Zelený jezdec (Kristen Britain)

2. září 2013 v 12:39 | papája |  Knihovna

Tuto knihu jsem dostala k minulým narozeninám. Klasickou fantasy mám ráda a náramě jsem se na čtení těšila, bohužel očekávání bylo asi moc velké.

Název: Zelený Jezdec
Originální název: Green rider
Autor: Kristen Britain
Překlad: Ondřej Kronich
Rok vydání: 2012
Rok vydání originálu: 1998

Oficiální anotace: Karigan G'ladheon, dcera kupce, je vyloučena z renomované školy, protože se postavila tyranii ze strany rozjíveného aristokratického synka. Na své cestě hlubokým lesem pak narazí na umírajícího muže s koněm, který jí svěří nebezpečné poslání. Jedná se totiž o Zeleného jezdce, jednoho z elitních královských poslů. Zpráva, kterou Karigan z posledních sil předá, však skrývá strašlivé tajemství a vystaví dívku smrtelně nebezpečným nepřátelům z našeho světa, monstrům a temnému mágovi, který si zotročuje duše mrtvých.