Říjen 2013

Měsíčňanka

24. října 2013 v 18:07 | papája |  Ilustrátorka
No... vážně jsem nevěděla, jak to nazvat, byl totakovej rychlo momentální nápad a ani přesně nevim, co by to mělo bejt. Prostě nějaká ufounečka, co kouká na měsíc (nějakej, nevim, jestli náš...). Když jsem to kreslila, představovala jsem si jí jako příslušníka nějaké vyspělé a mírumilovné mimozemské rasy. Asi se k ní ještě někdy vrátím, abych jí zpracovala trochu líp a detailněji, protože se mi ten nápad líbí ;)


Proč mám ráda sci-fi?

23. října 2013 v 18:00 | papája |  Články
Každý z vás má určitě nějaký oblíbený žánr, co se knížek, seriálů nebo filmů týče. Já jsem zjistila, že ačkoliv čtu převážně fantasy a podružné žánry, v té vizuální a tematické složce dávám přednost sci-fi. Ne, že bych nečetla sci-fi nebo neměla ráda fantasy filmy (ono mezi oběma žánry bývá často velmi tenká hranice). Asi to je tím, že v poslední době vzniká hodně málo kvalitních klasických fantasy a převážně v kinech teď je jedna scifárna za druhou, stejně tak seriálů se sci-fi tematikou existuje rozhodně víc, zvlášť, když do sci-fi zařadím i filmy o superhrdinech např od Marvelu atd. (I když vím, že tam to může být občas sporné, ale snaží se to tvářit jako sci-fi ;) ).


Mohla bych tu vyjmenovávat desítky filmů a seriálů, které všichni znáte od Hvězdné brány po Doktora Who. Ale to bych snad ani nebyla schopná si všechno takhle naráz vybavit. Ne. Ale zkusím vysvětlit, proč se mi sci-fi tolik líbí.
Vezměme si například Star trek, ať už seriál (neviděla jsem všechny díly, ale neviděla jsem jich ani málo…ono jich je fakt hodně :D ), nebo nové filmy, které se stoprocentně jednou stanou stejnou klasikou. Fanouškové Hvězdných válek mě asi právě začali kamenovat, takže klid, i ty mám samozřejmě ráda, ale osobně je to spíš taková dospělejší pohádka a já to řadím víc mezi fantasy. Na sci-fi se mi líbí především ta variabilita, protože nejde jen o téma budoucnosti, ale i minulosti, ale správné sci-fi by mělo být alespoň na oko založené na vědě (proto za zkratka science fiction, že?). Star trek na vědě bezpochyby založen je, když se podíváte, tak už od nejstarších dílů používají technologie, které se postupně začínají ve světě opravdu používat. Například tablety, scannery, mobily, …. Už chybí jen transportér a warp pohon a myslím si, že to je také jen otázka času, že to jsou technologie, které by bylo možné sestrojit. Dál se mi líbí také pohledy do možné budoucnosti, v každém sci-fi je trošku něco jiného a myslím, že právě tyto možné budoucnosti by měly být jakýmsi vykřičníkem, že pokud nechceme skončit zaplavení vodou, zničení válkami ať už s roboty nebo nevím čím vším, musíme si uvědomit, jestli něco neděláme špatně ;) Star trek jsem vybrala právě z důvodu toho, že taková budoucnost, jaká je v seriálu a filmech nastíněná, by se mi zamlouvala. Oproti většině filmů z budoucnosti, ve Star treku je lidstvo vyspělé a je na velmi dobé úrovni. Patří k federaci spolu s dalšími národy a neexistují takové věci jako "rasy". Existují prostě lidé jako druh, který se naučil toleranci k jiným druhům z jiných planet a spolupracuje s nimi rovnocenně ( no, ne, že by tam neexistoval nikdo, kdo by tuhle idylku narušoval atd…). Lidé tam jsou vesměs inteligentní a vzdělaní ( alespoň v hvězdné flotile ) a jsou svobodní. Naopak oni sami se vydávají do hlubokého vesmíru jako průzkumníci a snaží se šířit jakési ideály a spravedlnost, pomáhat ještě nevyvinutým planetám atd. To je podle mě jakási směrnice, které bych byla ráda, aby se lidstvo jako takové drželo. Nebude to sice jednoduché, protože by si nejdřív lidé museli uvědomit, že když se budou jenom štěkat mezi sebou, ničeho nedosáhnou. Ale to je zas jiná kapitola ;)

Takže, co jsem tady chtěla tak neohrabaně a zdlouhavě říct? Nezavrhujte sci-fi, nedělejte protáhlé znechucené obličeje, když slyšíte "Star trek", protože v takových příbězích se často skrývá víc pravdy, než v jakékoliv přiblblé komedii.


Obrázky: Zdroj 1, Zdroj 2

Knihovna: Lhář 2 ( Jakub Ćwiek )

22. října 2013 v 18:06 | papája |  Knihovna
Na tuto knížku jsem se moc těšila, zvlášť po sice krásné, ale emočně dost nabité Inkoustové krvi. Už první díl Lháže mě opravdu zaujal a těšila jsem se, do čeho se autor opře tentokrát.
Název: Lhář 2
Originální název: Klamca 2
Autor: Jakub Ćwiek
Překlad: Robert Pilch
Rok vydání v ČR: 2011
Rok vydání originálu: 2007


Muchomůrky

21. října 2013 v 21:30 | papája |  Fotografka
Jedna rychlovka z šuplíku. Přibyla sice nedávno, ale nějak jsem ji nechtěla zveřejňovat. Pak jsem si ale řekla, že takovejch roztomilech muchomůrek je škoda :)


Fešanda na motorce

20. října 2013 v 13:47 | papája |  Ilustrátorka
No dobře, nějak mě při vymýšlení nadpisu opustila můza... To jsem se takhle včera učila anatomii, když mě přepadla nutkavá potřeba něco nakreslit a asi můj pohár skřítečků, elfů a víl přetekl, páč jsem namalovala tohle...holku s šíleně červenýma vlasama na motorce. Přiznám se, že motorku fakt z hlavy nedam, tak jsem si musela najít na netu obrázek a namalovat to podle něj :) Ale jinak jsem spokojená. Dneska budu v učení anatomie pokračovat, tak uvidíme, co zase vznikne ;)


Magrath Šedá kápě

19. října 2013 v 20:58 | papája |  Ilustrátorka
Někteří pamětníci si možná vzpomenou, ale moc bych na to nesízela, že jsem cca před rokem malovala postavu své vůdkyně stínových elfů z kampaňové hry Mordheim, kterou jsme hráli s kamarády minulé léto. Pro neznalé je to hra na základech Warhammeru, styl hraní je něco jako Dračí doupě, ale hrají se jednotlivé bitky s malými skupinkami hrdinů. Já hrála za stínové elfy a postava Magrath se mi moc líbila, protože jsme k nik při hraní psali i historie a deníky, tak jsem se rozhodla při svém malování znovu sáhnout po její podobě. Přece jenom jsem si říkala, že si zaslouží lepší obrázek, za ten rok jsem se myslím s tabletem dost zlepšila, takže tady je a pod perexem pro srovnání verze malovaná před rokem, kterou bych nejradši někam zahrabala. Nvíc nový obrázek je malován přesně podle skutečnosti, jak by měla Magrath vypadat včetně veškeré výzbroje ;) :D


Alenka v Říši divů

14. října 2013 v 14:13 | papája |  Fotografka
Včera proběhlo velmi zajímavé focení. I když jsem ho dlouho plánovala, stejně jsem musela improvizovat, protože nám nakonec nebyl zapůjčen bílý králík :D Tak jsem popakovala všechny možné rozmanité hrnečky, co jsem doma našla, vzala jsem deku, polštářky a pytlík cukru a šlo se do parku. Tam jsme se se s Alenkou (Terezkou) a naším "osvětlovačem-nosičem" utábořili v houští a udělali piknik ;) Takže tady jsou fotky - Alenka v Říši divů:

Fotograf/maskér/kostimér/rekvizitář: ; Alenka/modelka: Terezka; Nosič/osvětlovač: ZoziKnihovna: Inkoustová krev ( Cornelia Funke )

1. října 2013 v 15:08 | papája |  Knihovna
Druhý díl knížky, která mě opravdu okouzlila. Nenechte se zlákat pohádkovým vzezřením, pro děti bych to úplně nedoporučila.
Název: Inkoustová krev
Originální název: Inkspell
Autor: Cornelia Funke
Překlad: Marta Urbanová
Rok vydání v ČR: 2010
Rok vydání originálu: 2005

Oficiální anotace: Prašprstovi se začne stýskat a nechá se znovu přenést do Inkoustového světa. Jeho žák Farid však zůstane a upadne do rukou krutého Basty. Podaří se mu uprchnout, aby varoval rodinu knihaře Mortimera, jehož dceru Maggie miluje. S pomocí Maggie se chce dostat do Inkoustového světa a tam varovat a chránit svého pána Prašprsta. Proniknou tam však i jejich nepřátelé a plány Farida a Maggie jsou ohroženy. Děj bezprostředně navazuje na první díl trilogie, Inkoustové srdce.