Knihovna: Lhář 2 ( Jakub Ćwiek )

22. října 2013 v 18:06 | papája |  Knihovna
Na tuto knížku jsem se moc těšila, zvlášť po sice krásné, ale emočně dost nabité Inkoustové krvi. Už první díl Lháže mě opravdu zaujal a těšila jsem se, do čeho se autor opře tentokrát.
Název: Lhář 2
Originální název: Klamca 2
Autor: Jakub Ćwiek
Překlad: Robert Pilch
Rok vydání v ČR: 2011
Rok vydání originálu: 2007Mám takový pocit, že jednotlivé povídky ve druhé knize o bohu Lháři byly delší a víc provázané než v knizeprvní. Zatímco první kniha spíš seznamovala čtenáře s Lokiho osobností, jeho prácí a s některými anděli, druhá kniha vysvětlila hodně věcí, které mi od prvního dílu vrtali hlavou (například, proč si Loki nechává platit andělskými pery, což tam bylo vysvětleno dokonce dvakrát a ten nápad mě opravdu potěšil, zvlášť Lokiho postoj ).
Povídka první byla krátká a spíše seznamovací, kdy jsem si řekla: "Jo, to je on, na to jsem se těšila." A nesměla chybět alespoň znínka o plyšovém medvídkovi Lháříkovi, který sice ne příliš akčně, ale přece dokresluje celou knihu. První povídka byla svižná, vtipná, drsná, nanejvýš ironická, až mi tekly sliny z toho, co bude dál, co si zase Jakub Ćwiek připravil na hlavní chod.
Ano hlavní chod, na první pohled chaotický a zbytečně obsáhlý, ale pak zjistíte, že vše, co se stalo, mělo smysl, ať už kvůli nástupu nových postav, tak se lehce šoupe děj a ačkoliv to tam není přímo řečeno, cítíte, že apokalypsa se blíží ;) Povídky jsou, jak už jsem řekla, delší (cca 50 stránek, což zas tak moc neni) a vzájemně na sebe víc navazují. Nejvíc se mi líbila asi poslední povídka, kdy se Loki vydá s Gabrielem do Mikulášova pracovního tábora pro magycká stvoření. Jednak je to zajímavé zakončení a jednak cítíte "ve vzduchu změnu" ;) A samozřejmě se pobavíte nad ironií a suchým černým humorem, kterým je celá povídka i knížka vyprávěna.
Ćwiekovou silnou stránkou jsou asi drobné neočekávané detaily, které přivádí situace často až k absurdismu. Pro ty, co by si knihu chtěli přečíst nebudu nic konkretizovat, snad jen pro navnazení: "Odinovo oko, archanděl Michael nutná modernizace vybavení" ;) ...
Zatímco v první knize byli hlavním tématem démoni a malý pohanští bůžci, tady se setáme s pár křesťanskými svatými, několika řeckými bohy a baronem Samedim a už se začínají obevovat "ti padlí", od nichž očekávám v dalších dílech větší účast ;)

Konečné hodnocení: Knížka není pro útlocitné povahy a to v tom smyslu, že si dělá srandu jak z dějin, tak z náboženství (všech možných). Nechybí tu řádka sprostých slov, ale přesto je to kniha myslím inteligentní a zábavnost je vyvážená se zajímavými až filosofickými myšlenkami a dojemnými scénami, přestože dost často stojíte na straně "toho zlého", musíte mu fandit, to jinak nejde :)

Na závěr ještě jedna z mých oblíbených hlášek: "Jak, vyslali jste Herakla?!!" Hlas vládce Olympu překypoval vztekem. "Vždyť je to idiot!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 22. října 2013 v 18:18 | Reagovat

Připomíná mi to zaklínače. A vypadá to dobře.

2 Ainree Ainree | Web | 22. října 2013 v 18:23 | Reagovat

Hmm, zní to dobře. Asi se po tom v knihovně poohédnu :-)

3 Akiyama Kara Akiyama Kara | Web | 22. října 2013 v 21:11 | Reagovat

Hmmm, druhý díl jsem přečetla nedávno a opravdu moc se mi líbil. Hlavně Lhář samotný, samozřejmě, ale i ostatní postavy byly opravdu velmi dobré. Už se nemůžu dočkat, až přijde třetí díl. *A*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama