Listopad 2013

Všechno nejlepší, Doktore!

23. listopadu 2013 v 16:45 | papája |  Články
Neodpustila jsem si to. Dnes je výročí 50. roku vysílání tohoto úžasného britského seriálu a já, jelikož jsem mu úplně propadla, chtěla bych napsat něco málo právě k tomuto tématu. Nebudu vám sem dávat fakta, kdo serál zná, ten ví, kdo ne...o hodně přišel, ale stačí kamkoliv zadat Doctor Who (nebo česky přeložený Pán času) a vyjede vám milion informací.

Doktor Who se stal nejdéle vysílaným seriálem na světě. Padesát let je dlouhá doba, první epizoda vyšla v roce1963 a od té doby se drží na vrchních příčkách světově nejoblíbenějších seriálů (přestože, jak jsem zjistila, u nás zas tak moc rozšířený v podvědomí není, ale mimo naši republiku ano). Když byl můj táta čerstvě narozené mimino, začal Doktor cestovat prostorem a časem a když se narodila má máma, už několikanásobně zachránil svět. Ale jelikož západní televizní programy u nás v té době neměly zrovna zelenou, tak zatímco naše babičky tu koukaly na Majora Zemana, ve Velké Británii se babičky koukaly na zcela originální sci-fi plné takových věcí, speciálních efektů a bytostí, které se před tím v televizi nikdy neobjevily.
Ze seriálu se stal téměř kult a až do dnes nepolevil. Některé příšerky byli autoři nuceni na přání diváků přivést zpět, ačkoliv byly už několikrát "naprosto vyhlazeny". Čím to ale je, že se zrovna tento seriál stal tak velmi populárním? Stoprocentně existuje hodně seriálů s dobrými nápady, s lepšími efekty atd. Já si myslím, že tady platí jednoduchá rovnice a to "Doktor má rád lidi a lidi mají rádi Doktora". Ono totiž sledovat toho šíleného extravagantního Doktora, jehož jméno se asi nikdy nedozvíme, jak zachraňuje co se dá a vždycky si dokáže poradit. To je věc, na kterou slyší hodně lidí. Možná náš svět potřebuje Doktora, který ačkoliv je jeho minulost zběsilá a ne vždy zářně bez poskvrnky, pokaždé se snaží jednat spravedlivě a na rozdíl od lidí projevuje ideály jako je tolerance, nezaujatost, nadhled a odpuštění…nadšení pro všechno, co dělá…a to i přes to, že jeho dlouhý život nebyl jednoduchý a veselý.
Velkým plus seriálu je Doktorova regenerace. Scénáristé totiž herce stačí jaksi elegantně a se ctí odstranit herce z role dřív, než dojde k jeho vyšumění, i když bychom některé rádi viděli víc, protože si na ty jejich ksichtíky zvykneme a pak bulíme, když celá jedna existence skončí. Přestože jde stále o jednu bytost, jak řekl desátý doktor, v ničem se to neliší od smrti. Paměť nezmizí, ale přijde nová tvář, nová povaha, nová osobnost. Ano, několikrát jsem si pobrečela a to jsem ještě neviděla všechny regenerace starších dílů. Když ale končila úloha desátého doktora, brečela jsem jak želva a to můžu s čistým svědomým říct, že mě nerozbrečí ani Titanik a jemu podobné dojáky.
Takže je jasné, kdo je můj nejoblíbenější doktor. David Tennant a jeho v pořadí desátý Doktor je prostě číslo jedna. Člověk mu věří každé slovo a hltá každý jeho krok. Těší se, co bude dál a prožívá naprosto všechno. David Tennant dal Doktorovi jinou hloubku, a to se nepodařilo zatím nikomu, i když se hodně snažili. Tím nechci říct, že ostatní jsou špatní, to ne. Devátý i jedenáctý Doktor jsou úžasní, i když mi chvíli trvalo, než jsem si na Matta Smitha zvykla, asi proto, že vypadá jako chlapeček a hází jeden vtípek za druhým. Dalším mým favoritem je Paul McGann v roli osmého Doktora, který se bohužel objevil jen v jednom pilotním dílu nové série v roce 1996, pak seriál přerušili (ale pokračoval jako audio nahrávky). Velká škoda, protože právě on měl to kouzelné charisma, které se k jeho postavě tak hodilo. Proto jsem ráda, že alespoň po patnácti letech dostal příležitost se v současně točeném seriálu ukázat.
K Doktorovi neodmyslitelně patří jeho společníci, přesněji spíš společnice. Zatím jsem skousla všechny, ale z nějakého důvodu mám nejraději Marthu Jonesovou ze třetí série nového seriálu. A z dalších postav jsem si nejvíc oblíbila kapitána Jacka Harknesse, madame de Pompadour, Vinceta van Gogha, Williama Shakespeara, kocourka (ale humanoidního typu :D ) Brannigana,…. Je jich hodně ...
V kinech dnes poběží speciální narozeninová epizoda Doktora Who… ale ne u nás. My totiž a pár dalších zemí zřejmě děláme nějaký protest nebo nevím, ale asi se budu muset naučit německy nebo jet do Anglie, abych to viděla…nebo si prostě počkam…. Auuuuuu :'(

Desátý doktor David Tennant se svou milovanou TARDIS v časovém víru ;)
Taková má vlastnoruční (velmi) rychlokresba ;)


Dost keců. Doktor Who je prostě geniální seriál, který vás nutí plakat a smát se zároveň. Pokud chcete opravdu porozumět všemu, co se v ději odehrává, musíte se často zamyslet samo nad sebou, nad světem a vůbec nad celou existencí. Uvědomíte si spoustu věcí. Takže, díky za všechno a VŠECHNO NEJLEPŠÍ !!!!

První obrázek: Zdroj na facebooku The Doctor Who Hub

A je to tady! Třetí strana v novinách!

22. listopadu 2013 v 20:58 | papája |  Ilustrátorka
Takže, ve středu jsem se slezla s jednou moc milou novinářkou Mirkou Tolarovou v kavárně. Měla jsem zrovna před zkouškou z anatomie a v podstatě hned po tom jsem na ní šla, takže jsem byla ak nějak adrenalinově vysmátá. Měla jsem představit knížku Míši Dostálové, kterou jsem ilustrovala, ale nějak se to zvrhlo v souhrn mých šílených průpovídek, Nicméně bych chtěla Mirce poděkovat, protože to napsala moc hezky a originálně a moc se mi s ní líbilo povídat. Článek vyšel dnes 22.11.2013 na třetí straně Plzeňského deníku. Jelikož z toho scanu to asi nepůjde moc dobře přečíst, tak tady je odkaz ještě na ten samý článek na internetových stránkách Plzeňskoho deníku:

TADY


Knihovna: Lhář 3 ( Jakub Ćwiek )

20. listopadu 2013 v 19:20 | papája |  Knihovna


Třetí díl pro mě nového polského objevu byl takovou příjemnou oddychovkou. Apokalyptickou oddychovkou ;)

Název: Lhář 3
Originální název: Klamca 3
Autor: Jakub Ćwiek
Překlad: Robert Pilch
Rok vydání v ČR: 2013
Rok vydání originálu: 2012

Oficiální anotace: Dovolená je v háji. Čtyři jezdci Apokalypsy právě vyrazili... Lucifer dává znamení svým zástupům a všechno nasvědčuje tomu, že scénář poslední bitvy bude velmi odlišný od toho, jak jej známe od svatého Jana. Recept na vyrovnání šancí je jediný - odstranit Antikrista dříve, než dospěje. Pro Lokiho je taková mise snadnou záležitostí. Jenže zásluhou elfů Antikrist zmizel a v kolébce leží jakési divné dítě...

Heimdall do třetice nejlepšího

19. listopadu 2013 v 17:55 | papája |  Ilustrátorka
No, ke dvěma obrázkům Lokiho a Malekitha jsem přece jenom připojila ještě jednu kladnou postavu, která mě na Thorovi baví, abyste si o mně zase nemysleli, že mám nějakou psychyckou poruchu, že tak slintam po filmových záporácích (ne nšech, jen těch dobrejch...). Heimdall je skvělá postava, jen nemá m oc šanci se pořádně prosadit, a tak jsem byla ráda, že ve druhém dílu Thora tu svou chvilku slávy přece jenom měl. Jinak další obrázky a jakýsi můj názor na film a td najdete TADY.


Loki a Malekith aneb záporáci 4ever

18. listopadu 2013 v 18:51 | papája |  Ilustrátorka
V pátek jsem byla v kině na novém Thorovi. Popravdě jsem od toho moc nečekala. Ne, že by se mi první díl nelíbil, ale v porovnání s jinejma Marvelovkama to bylo takové slabší, dle mého názoru. Naštěstí se mi potvrdilo mé stanovisko, že pesimistický člověk může být buď mile překvapen nebo může s jistým zadostiučiněním říct "Já to říkal". Druhý díl mě oslovil mnohem víc. Sice jsem tam neviděla ten temný svět, který titulek Thor: Dark world slibuje, ale to byl detail. Bavilo mě to, moc dobře se na to koukalo, bylo to vtipné, dojemné a napínavé ve správném poměru, takže já hlásím úspěch a těším se na další díl (jakékoliv komixovky od Marvelu). Když jsem ale přemýšlela, co konkrétně dělá tento film (a spoustu jiných filmů) lepším, shodla jsem se s ostatními, že základem úspěšného filmu je dobrý záporák.
A právě proto jsem namalovala tyhle dva obrázky. To, že lidé prostě milují Lokiho je jasné. Nejen, že Tom Hiddleston je úžasný herec (britský samozřejmě), ale bez něj by prostě film o Thorovi nemohl být. Ať si někdo tvrdí opak, ale právě Thorův příběh je na Lokim postavený (což nebyl záměr, ale je to tak, protsě se to stalo ) a kdyby tam nebyl, rozhodně by byl celý film o dva levely níž. Proč? Loki strčí celého Thora do kapsy i s kladivem. Lidi ho milujou, protože on se dokáže do postavy tak vvžít, že mu to všichni naprosto věří. A navíc je vidět, jak si tu roli neskutečně užívá (nedivim se, já bych si takovou roli taky užívala). Je jasné, že hrát super kladného hrdinu je težší, když chce člověk opravdu zaujmout, ale stejně, jakmile se na plátně objeví ten lišáckej úsměv, hned si říkám "Jo, tohle je ten, kterýmu fandim". A nejsem sama, Lokimu fandí pomalu víc lidí než hlavnímu hrdinovi, stačí se podívat na tohle video a je jasné, kdo je v Thorovi hlavní postava. Já teda neberu Lokiho jako vyloženě zápornou postavu, teda přiznejme si to, je to hajzík, ale na hlavního záporka tu máme někoho jiného.
Malekith, vůdce temných elfů, nepřátel Asgardu. Snaží se zničit své nepřátele, ovládnout tolik světů, kolik může a pozvednout svou rasu na vrchol žebříčku dominance... prostě takové ty obvyklé věci, co záporáci většinou dělají. Jako první mě na něm zaujala maska, která je prostě úžasná a originální. Navíc ho hrál úžasný Christopher Eccleston (devátý Doctro Who, britský hered prozměnu, asi mají záporácké sklony), který ať vypadá jakkoliv, nikdy nezklame a jeho Malekith byl opravdu impozantní.

Loki

Malekith

Space rider

17. listopadu 2013 v 19:02 | papája |  Ilustrátorka
Tento obrázek vznikl z takového momentálního nápadu, kdy jsem měla necelé 3 hodiny čas a nechtělo se mi začínat nic většího, tak jsem namalovala takovou rychlovku. Nic moc detaily, jen postava a jednoduché pozadí ;)

Viděla bych to na jakousi vesmírnou pirátku, pilotku nějaké nelegální lodi atd :D


Knihovna: Inkoustová smrt ( Cornelia Funke )

16. listopadu 2013 v 13:59 | papája |  Knihovna


Závěrečná díl trilogie, která si mě opravdu získala.

Název: Inkoustová smrt
Originální název: Inkdeath
Autor: Conelia Funke
Preklad: Alena Bezděková
Rok vydání v ČR: 2011
Rok vydání originálu: 2007

Oficiální anotace: V závěrečné části trilogie Inkoustový svět se vyhrocuje konflikt mezi rodiči Meggie, zda zůstat ve světě knih, Inkoustovém světě, nebo se vrátit do reality a o dobrodružstvích Inkoustového světa si jen číst.
Další konflikt vzniká mezi Fenogliem, tvůrcem, Inkoustového světa, a Orfeem, který tento svět chce změnit podle svých představ. Vazač knih Mo coby zbojník Sojčí pírko se pouští do boje proti Zmijohlavovi. Láska Meggie k Faridovi pomalu slábne a dívka se začne zajímat o mladého Doriu, průvodce Černého prince. Zmijohlav je sice nesmrtelný, ale Mo upravil Prázdnou knihu, která je s osudem Zmijohlava spojena, tak, že kníže spolu s ní pomalu odumírá. Resa je těhotná a chce se vrátit do skutečného světa, požádá tedy Orfea, aby jí napsal slova, jejichž pomocí se může včíst zpátky. Orfeus však sleduje své vlastní plány...
Strhující vyvrcholení mnohovrstevnatého příběhu určeného všem milovníkům fantasy.

Melancholický klaun

15. listopadu 2013 v 16:42 | papája |  Ilustrátorka
Takový nápad z hodiny biofyziky, který jsem přemalovala do počítače. A líbí se mi, asi tohodle klauníka ještě nekdy použiju :)


Zvířátka ze Dvora

14. listopadu 2013 v 18:00 | papája |  Fotografka
V Zoo Dvůr Králové jsem se zdržela jen chvíli, protože jsme si nepřečetli otevírací dobu a měli jsme na to asi hodinu a půl. Ale vyfotila jsem tygra! Bohužel nosorožci ani okapi nebyli vidět :'( Tak alespoň pár zvířáků:Osmý Doktor

13. listopadu 2013 v 18:00 | papája |  Ilustrátorka
Tak jo, většinou se nepouštím do malování konkrétních lidí, ale tohle jsem prostě musela. Doktor Who je skvělej seriál a už dlouho chci namalovat Davida Tennanta, ale po shlédnutí filmu z roku 1996, kdy Paul McGann hrál osmého Doktora, jsem se rozhdla namalovat tuhle úžasnou scénu, kdy Doktor v márnicic zregeneruje. Skvělá scéna, vtipná a děsivá zároveň ;) Prostě Doctor Who. I když se mi nový seriál, který je točený od roku 2005 líbí,je mi trochu líto, že právě osmý Doktor nedostal víc prostoru a je jen v jednom filmu, protože se pro tuhle roli výborně hodí. No, tak asi proto jsem se rozhodla namalovat nejdřív jeho ;) Doporučuju film i seriál ;)


Křest Dodíkových pohádek z Lesního království

12. listopadu 2013 v 17:35 | papája |  Ilustrátorka
Já a mé oživlé postavičky. Zleva skřítek Opatrovníček, skřítek Mikejlo a Pavoučes


Jak jsem slíbila, přináším jakousi malou reportáž ze křtu knížky pro děti od Míši Dostálové, kterou jsem měla tu čest ilustrovat. Proběhl 8.11.2013 v Náchodě, což je z Plzně celkem dálka, takže jsem sbalila rodinu, která u toho nesměla chybět a vyrazili jsme na severovýchod. Když jsem malovala obrázky do knížky, měla jsem zrovna před maturitou, a pak čerstvě po maturitě. Nebudu zapírat, že jsem často radši malovala, než jsem se učila, ale zkoušku jsem udělala, na vejšce jsem, knížka vyšla v termínu, takže jsem to asi zvládla :D
Do poslední chvíle jsem nevěděla, co od takového křtu čekat. Nejdřív jsem si myslela, že půjde o ňákou rodinou chlastačku někde na zahradě za domem, ale když mi Míša poslala pozvánku a řekla, že to bude v klubu s asi 100 lidma a budou tam i speciální hosté jako například režisér Tomáš Magnusek nebo náchodský starosta (který se tedy stavil jen "na slovíčko" a hýřil téměř profesionálními reklamními úsměvy)… no trošku mě polilo horko. Sbalila jsem si nejreprezentativnější šatičky, které mám, lak na vlasy, řasenku a linky, vyčistila si botičky na podpatcích a modlila se, aby mi v nich během večera neumřely nohy.


Podzimní pohled z Plzeňské zoo

11. listopadu 2013 v 16:27 | papája |  Fotografka
Jelikož se brzo stmívá, nepodařilo se mi stihnout vyfotit vše, co jsem chtěla, ale tady je pár nejlepích úlovků z úžasné Plzeňské zoologické zahrady ;)

Unavený král

Černá kněžna

10. listopadu 2013 v 15:12 | papája |  Fotografka
Bára, kterou jste měli možnost vidět už na fotkách s hadem, kde ztvárňovala Evu, mě požádala, jestli bych jí nevyfotila ještě nějaké fotky. Prý ty předchozí měly velký uspěch a tentokrát by chtěla něco tajemnějšího. Jelikož mě kladný ohlas na fotky moc potěšil a s Bárou se mi fotí moc dobře, je to fajn, vtipná a hezká holka, souhlasila jsem a domluvily jsme se na fotkách laděných trochu do gothic stylu, protože se prý Báře moc líbí. Využila jsem takový ošklivý dvůr u nás za domem, který teda moc fotogenický není, ale když se to vezme ze správného úhlu, dá se vyfotit pár skvělých záběrů a není to vůbec poznat ;) :D Noa tady je ukázka z fotek, co vznikly:Marcipánové kouzlení - Mistr Yoda

6. listopadu 2013 v 17:00 | papája |  Články
Nechtěla jsem se tu nějak moc rozepisovat, spíš jsem se chtěla pochlubit ;) Kaparád měl narozeninovou oslavu a jelikož jsme ten náš okruh přátel takoví nerdíci a máme rádi sci-fi, oslava měla právě tuto tematiku. No udělala jsem si takovou homemade Startrekovskou lékařskou uniformu, ale o tom nechci mluvit. Pekla jsem dort a jeho hlavním prvkem byla asi 20 cm vysoká postavička mistra Yody z marcipánu. Dělala jsem ho tři hodiny, bylo to poprvé, takže jsem se s tim celkem prala, ale výsledek se mi líbí a měl úspěch i na oslavě ;)Liebster blog award

5. listopadu 2013 v 13:10 | papája |  Články
Dobře, netušila jsem, že se tohle může stát i mně, ale když už mě do toho Hanyuu uvrtala, jsem alespoň ráda, že si někdo vzpomně, zvlášť, když je to jedna z mých nejoblíbenějších blogerek ;) O co vlastně jde, jsem si musela nastudovat. Je to asi takhle:

1) napsat 10 faktů o sobě
2) zodpovědět 10 otázek od člověka, který mě do toho zapojil
3) vymyslet dalších 10 otázek
4) dokpat k tomu dalších 5 blogerů, kteří na to budou muset odpovědět 3:)

Nic složitějšího v tom doufám není, takže tady je 10 faktů o mně:

1) Jsem živočich řádu primátů čeledi Hominidae, dokonce prý Homo sapiens sapiens, což by o mě mělo vypovídat, že jsem člověk moudrý....hm...
2) Letos jsem úspěšně odmaturovala a chodím na vysokou.
3) Vždycky jsem byla zaměřená na exaktní odvětví, než na humanitní a sociální vědy, prostě bižule 4ever! A chemie taky, ovšem ;)
4) Žeru sci-fi seriíly a lidi kvůli tomu na mě často koukají divně.
5) Lidi na mě koukaj divně vlastně pořád, občas si neuvědomuju, že muj styl oblékání neni ztrovna z běžně uznávanej jako normální :D
6) Jsem úchylná na knihkupectví a papírnictví. Pokud nechci utrácet, musim se od nich držet dál.
7) Víc než čokoláda mě potěší brambůrky, kluk si mě místo kytky víc získá hamburgerem nebo jinym kusem žvance ;)
8) Nesnášim zabedněný a hloupý lidi, vždycky bych je nejradši propleskla, když na nákýho narazim.
9) Jednou jsem propašovala z Tesca hrst kešu oříšků v puse... bylo mi asi 6 a ne, že bych na to byla pyšná ;)
10) Předevčírem jsem vypila "Pangalaktickej megaclomák"!!!

A teď otázky, které mi dala Hanyuu:

1. Je něco, co jsi kdy v životě udělala a stále toho lituješ?
Spíš mě vždycky zamrzí věci, který jsem neudělala, proto se tomu snažim předcházet.

2. Vyjmenuj 5 věcí, které ti vždycky zvednou náladu.
Malování, procházka, naše zvířátka, dobrej seriál nebo knížka, jídlo ;)

3. Jaký máš názor na dnešní bestsellery jako třeba Fifty Shades a podobné?
Prodávají se nejlíp, protože se líbí největšímu počtu lidí (což většinou nevypovídá o kvalitě, ale o jednoduchém podání, kterému rozumí každý). Mají masivní propagaci a většinou od nich náročnější čtenář nedostane to, co očekává.

4. Co považuješ za nejdůležitější krok svého života, který se třeba nesnášel nejlépe, ale zároveň tě hodně naučil?
Jít na gymnázium. Byla to makačka, ale strašně mi to dalo.

5. Jak se ti daří přijít na lepší myšlenky, když máš špatnou náladu?
Procházka s někým, s kým se dobře povídá, nejlépe s mou mámou, zakončená nějakou kavárnou ;)

6. Je něco, co si z celého srdce přeješ, ale víš, že to není možné?
Mít draka :'(

7. Čeho si na lidech nejvíc ceníš?
Moudrosti. Mohla bych napsat upřímnost, ale z vlastní zkušenosti vím, že ani ta není vždy úplně vítaná. Spíš si na člověku vážím toho, že dokáže přemýšlet, vidět svět z více úhlů, někdo k tomu potřebuje vzdělání, někdo to má od přírody.

8. Chováš doma nějakého sourozence? Jaký máte spolu vztah?
Chovám mladší sestru a vztah je to dost často velmi výbušný, ale funguje ;) Jak se řiká, člověka to udržue stále ve střehu ;)

9. Nakupuješ ráda? Co?
Přes internet jo :D Málokdy mě chytne nakupovací nálada a většinou mě rychle opouští. Teda v knihkupectví jsem schopná vydržet hodně dlouho, než si vyberu tu pravou knížku ;)

10. A taková filozofická otázka na závěr - Jaký je podle tebe smysl života?
Žít ;)

No dobře, to je ode mě všechno, teď ještě zavařit pěti dalším lidem :D Vybrala jsem si Monnie, Říjnovou, Opti-Mystique, Siwu a Michelle ;) Tady jsou otázky pro vás:

Postcrossing - už mě to taky dostalo!

4. listopadu 2013 v 17:00 | papája |  Články

Asi takhle…na tuto aktivitu jsem narazila úplně náhodou při prohlížení stránek jiných blogerů. Když jsem našla článek slečny, která dostala pohled z Malajsie, řekla jsem si: "Páni, já bych taky chtěla pohled z Malajsie…" No a tak jsem se pídila o co jde, až jsem se dostala na stránku www.postcrossing.com . Založil ji člověk, který moc rád dostával pohledy pro všechny, kteří mají stejnou zálibu jako on. Nikdy jsem si nemyslela, že bych si to tak zamilovala, ale fakt, že chodím do školy, učím se, mám běžné starosti a pak mi ve schránce přistane pohled z Indonésie… to je prostě úžasný J Nejraději mám pohledy, na kterých je vyfocená příroda nebo nějaká krajina nebo město. Je to takový malý kousek světa na papíře, který do mé schránky cestoval třeba i několik tisíc kilometrů.
Postcrossing je podle mě skvělý způsob jak znovu oživit módu posílání pohledů. A nejlepší na tom je, že i když jste nováček pohledy vám začnou přicházet téměř ihned po zaregistrování (já svůj první dostala po 14 dnech ;) ). Mohli byste jen tak sedět a čekat, až vám pohledy přijdou, ale nedá vám to. Když už si nějaký člověk támhle v Číně najde čas a uskrovní se na svačině, aby vám poslal dopis přes půl světa, i když vás ani nezná, tak prostě uděláte to samé J Pokusím se potenciálním zájemcům vysvětlit, jak takový postcrossing probíhá a vypadá od samého zaregistrování ;)