Mají Češi málo fantazie?

14. prosince 2013 v 18:41 | papája |  Články
Dlouho jsem nenapsala nic na blogovské téma týdne, ale téma Češi se mi tak trochu hodí. Zavrhla jsem psát o tom, jak jsme hrozní alkoholici, děláme jen ostudu, jsme nejtlustější národ v Evropě atd. To o čem chci psát je něco, nad čí přemýšlím už delší dobu a nevím, jestli to je to jev vyskytující se jen Čechů, nebo národů střední až východní Evropy, nebo celého světa. Samozřejmě když pominu země méně rozvinuté, kde není na děním pořádku vydávání knih, psaní knih, překládání knih, točení filmů, seriálů, distribuce zahraničních výtvorů atd. Řeč je o fantazii, kterou já považuji za něco, bez čeho bych se prostě nedokázala obejít. Je to koření života, které vytrhává člověka všedního světa.
Znám lidi a není jich málo, kteří se jednoduše vyhýbají jakkoliv zpracovaným příběhům z nadpřirozenými, nereálnými a fantastickými prvky, ať už jde o knihy, filmy nebo seriály. Nechci nikoho kritizovat, tohle není žádné obviňování nebo urážení, je to prostě fakt. Jde především o generace našich rodičů a prarodičů, ale stejně tak znám i lidi ze své generace. Zaměřuji se na to zřejmě především proto, že já jsem prostě nadšená z čehokoliv s fantasy tematikou a je to pro mě mnohem přitažlivější než realistické příběhy bez špetky tohoto koření. Ale někteří lidé prostě zavrhují cokoliv, kde se vyskytuje magie, nadpřirozeno nebo bytosti či stvoření, která by zařadili jen do pohádek pro děti, ne do příběhů pro dospělé. Jsou to pro ně hlouposti, které nedávají smysl, stejně jako sci-fi, které ač bývá založené na technických základech (většinou) je to stejně nereálné, jelikož je především o budoucnosti a ta se nás přece netýká… Znovu opakuji, že to je prostě věc názoru a to, proč mám ráda fantasy rozepíšu někdy jindy, proč mám ráda sci-fi, už jsem jednou psala.
Jelikož dnes se točí a píše kvantum podobně lazených filmů, je téměř nereálné, aby se s některým nikdo nikdy nesetkal. Lidé ale na ně do kina nepůjdou a v televizi to raději přepnou v lepším případě na dokument o druhé světové nebo nějakou komedii, v horším případě na Ulici nebo podobná zvěrstva, která s realitou nemají absolutně nic společného. Samozřejmě se dnes točí i ne-fantasy filmy, které jsou skvělé, ale mě to prostě přijde líto, že někteří lidé dokážou žít bez toho vzrušení, které fantastické příběhy vyvolávají.
Není tak těžké vymyslet, co je toho příčinou. Věk podle mě nehraje roli (alespoň ne významnou). Spíš je to jev různých faktorů historických, totiž toho, jak jsme zrovna my Češi (a ne jen my) byli během 20.století zmítáni z jednoho politického a ideologického konfliktu ke druhému, každý se nám snažil nacpat do hlavy něco jiného a vymazat odtamtud předchozí myšlenky. Poslední ránu zasadili komunisté svým fantasii naprosto ubíjejícím režimem. Díla která pak rozšířila věhlas fantasy (a sci-fi) literatury a později filmografie se sem těžko dostávala a byla opovrhována nebo zakazována. Vzpomínám si, že jsem četla úryvek z Rudého práva, který kritizoval Tolkienova Pána prstenů. Pokud na to někde na internetu narazíte, určitě si to přečtěte. Dnes už je naštěstí tento nesmyslný režim od nás pryč, i když zbytky jeho následků pořád přetrvávají.

Já jen doufám, že se do budoucna myšlení lidí u nás i ve světě trochu otevře a nechá se zpestřit trochou toho tajemna. Protože fantazie jde ruku v ruce s představivostí a ta je pro další rozvoj do budoucna nesmírně důležitá, bez ní bychom úplně zakrněli.

Obrázky: Zdroj1, Zdroj2, Zdroj 3
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 hellboynasralcelejsvet hellboynasralcelejsvet | Web | 14. prosince 2013 v 18:53 | Reagovat

Jo tak to s tebou musím souhlasit, ikdyž já mám fantazie až přebytek:-) máš skvělej blog, ocenila bych kdyby ses podívala na ten můj :-)

2 Natas Natas | Web | 14. prosince 2013 v 19:35 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že můj život je dost tajemný, tak nevyhledávám tajemno v knihách, asi by mi praskla hlava. Tajemno "to reálné" je jiné, než to v knihách. Můžeš jej žít a nebo o něm číst.

3 Libor Libor | Web | 14. prosince 2013 v 20:00 | Reagovat

Já mám zase dojem, že u nás máme lidi disponující poměrně velkou fantazií, zejména co se obcházení pravidel týče :-).

4 Vendy Vendy | Web | 14. prosince 2013 v 20:13 | Reagovat

Možná ti lidé mají z fantazie strach, mají co dělat se svým vlastním životem. Nebo jim normální reálný život natolik vyhovuje, že nepotřebují nic víc, třeba je tolik naplňuje, že jsou s ním spokojeni. Těžko říct. Já mám švagrovou, která by nečetla fantazy proto, že jde o fantazy (stejně tak i scifi nebo horor), je prostě příznivce reálných románů, takových těch společenských (Steelová a tak, nebo Cook, tedy trhrillery, to by ještě dala, nebo detektivku). Ale nezkoušela nic takového číst, jak může říct, že ji fantasy nebaví, když nic takového nečetla jen proto, že je číst nechce? To mi připadá na hlavu. (tohle mi připomnělo jednu hádku z filmu Láska podle předlohy, kdy jedna z hlavních hrdinek tvrdí, že scifi nebude číst, protože už je vyhraněná a ví, co se jí líbí).
Ono Česko je vůbec na fantasy krajně opatrné, také na horory. Prostě v naší mrňavé české kotlině s našimi mrňavými starostmi si těžko představit nějakou rozmáchlou fantasy nebo horor. Vždyť i Švandrlíkovy horory jsou laděny do komična.Přesto i v době socialismu u nás vzniklo pár pěkných antalogií a scifi se nenápadně šířilo. Sice se po devadesátém provalily stavidla a český trh zaplavila spousta zahraničních scifíček (zaplaťpánbůh),ale myslím, že i v té době se našlo pár kousků, které jsou nadčasové a čtivé i dnes (třeba výborný L.Souček nebo J.Nesvadba, také Ondřej Neff nebo Jaroslav Veis, i když nevím, jestli Veis skutečně psal jako Veis, protože pak se chvíli omílalo, že to psal jinej člověk a Veis to pod svým jménem publikoval, protože ten jinej člověk měl zákaz publikování)
Ten článek ohledně Tolkiena jsem četla před časem a popravdě obdivuji fantazii autora, který dokázal vyplodit takovou hovadinu. :-D

[2]: To je pravda. Ale žít znamená žít jeden život, číst znamená prožít několik (desítek, set, tisíc) životů... byť fiktivních. Jde o prožitek z četby. A je tu i výhoda, díky fantazii se dostaneš na místa, na která se v reálném životě nedostaneš, a na rozdíl od literárních hrdinů tě nikdo neoddělá... :D tedy při čtení. ;-)  :-D
Utápět se jenom v knihách taky není zdravý, to připouštím. Ale zavrhovat knihy jen proto, že jsou "nereálné?"

5 Anička Anička | Web | 14. prosince 2013 v 20:28 | Reagovat

Žánr fantasy čtu ráda, ale sci-fi už moc ne. Kolem mě je celkem dost lidí, kteří mají tyto věci v oblibě. Myslím, že mě  v tomhle směru dost ovlivňují :-)

6 papája papája | 14. prosince 2013 v 20:34 | Reagovat

[4]:Mluvíš mi z duše :-D Ale je určitě důležité nežít zase jenom v představách, to je opačná extrém a s ním zkušenosti mám také :D

7 Hanyuu Hanyuu | Web | 14. prosince 2013 v 21:55 | Reagovat

Nevím, co bych bez fantasy filmů a knih (těch především) vůbec dělala... Stejně jak sama píšeš, fantazie je věc, kterou beru jako skvělé koření života a bylo by to bez ní děsně nudné.
Ještě štěstí, že u nás doma se tohle všechno bere tak nějak normálně. Nikdo s tím nemá problém a sáhneme vždy spíš po příbězích tohoto typu... ačkoli mamka nemá moc ráda takové ty tlusté fantasy bichle, kde se pořád někdo jen někam courá (což já zase miluju :D), ale jinak je fantastice taky dost nakloněná.

8 Smoke. Smoke. | Web | 14. prosince 2013 v 23:15 | Reagovat

Nevím. Tohle mi připadá postavené na písku. Lidé se v tomhle (co se týče náklonnosti k fantasy) od sebe tak liší, že si nejsem jistá, jestli se to dá takhle zobecnit.

9 myanmar myanmar | Web | 15. prosince 2013 v 17:30 | Reagovat

Naštěstí většina lidí kolem mě nemá s fantazií problém. Na druhou stranu je fakt, že hlavně generace mých rodičů si k fantasy filmům příliš cestu nenašla a raději se zabaví filmy a knihami jiných žánrů. U naší generace už mi to tak ale nepřipadá - většina lidí kolem mého věku co znám má fantasy rádo :)

10 Aailyyn Aailyyn | Web | 16. prosince 2013 v 14:03 | Reagovat

Tak mě taky fantasy neoslovuje. Ale to neznamená, že můj obzor skončil u sledování Ulice. Mám jen ráda dramata, psychologično, věci spíš ze života, který se mi sám zdá dost bohatý. Když to napíšeš takhle útočně vůči lidem, které fantasy nebere, dalo by se to s úspěchem obrátit naopak: nemusím utíkat do fantasy, protože je pro mě dost bohatý reálný život.

11 papája papája | 16. prosince 2013 v 15:03 | Reagovat

[10]:Dobře, ale ještě jednou... Já to nepsala jako útok proti těm, kteří nečtou fantasy, já to psala jako poznámku, že někdo prostě nemá rád příběhy, kde se vyskytuje něco nereálného až fantastického. Což není útok, to je prostě fakt a jen jsem vyjádřila to, že mám ráda fantasy a život bez toho by mi připadal nudný. To ale neznamená, že nečtu nic jiného než fantasy a že lidé co fantasy nečtou nemají bohatý život, to jsi asi špatně pochopila. Samozřejmě jsem zmínila i extrémy lidí, kteří zásadně odmítají cokoliv fantasy podobného a v seriálech jako například ulice (nebo jiné) hledají realitu a staví tyto seriály do opozice proti například filmům, které podle nich tuto reálnost postrádají.

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. ledna 2014 v 20:07 | Reagovat

To by mě zajímalo, co se dá zkritizovat na Tolkienových knihách, když snad jako jediné nemají nic společného s tímto reálným světem (a jeho problémy) X"D
Taky znám plno lidí, co ohrnují nos nad fantasy filmy (a asi i knihami, nemohu za sebe potvrdit neboť it´s not my cup of tea ^^) a je mi z toho trochu smutno, páč mi to přijde nefér. Takže nejsem jediná, kdo považuje Ulici a spol. za sedm ran egyptských? Hurá :D Já nevím, jako by se ze světa ztratila úroveň. Narozdíl od knih (kde raději preferuji jiné žánry, ale i tak fantasy neodmítnu) mám tyto filmy ráda, moc ráda. Takže je mi trochu líto, když se na to hází svinstvo :-?

13 Em Zet Em Zet | Web | 25. února 2014 v 16:59 | Reagovat

Tenhle článek by se ti docela hodil k současnému tématu týdne. :-D Což je Fantazie. Jinak názor na tohle utříbený nemám, protože znám jak lidi, co fantasy rádi nemají, tak lidi, co ho rádi mají, já ho třeba mám vážně hodně ráda, stejně jako sci-fi, ale stejně jako historické romány nebo humoristickou četbu. :-D Mám prostě ráda... skoro všechno. :-D

14 Em Zet Em Zet | Web | 25. února 2014 v 17:00 | Reagovat

[12]: Ne, nejsi jediná :D :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama