Leden 2014

Byla bych špatná princezna

29. ledna 2014 v 14:41 | papája |  Články
Jen úvodem, zkouškové období se blíží do finále a zatím musím říct, že úspěšně ;) Ale až skončí, tak asi odpadnu a budu celej tejden jenom ležet, nebo dělat nějaký mozkově nenáročný činnosti ;) (...kecam, vím, že to bych nevydržela...).
Ale abych trochu rozvedla myšlenku tohoto článku. Uvědomila jsem si, že já bych nemohla být taková ta klasická pohádková princezna a ani bych snad nemohla psát normální pohádky, protože jistých úchylek nesbíraných během života se člověk prostě nezbaví.
Dám příklad. Viděla jsem disneyovskou pohádku Princezna a žabák. Samozřejmě tenhle motiv je hodně známej a už před tím jsem slyšela víc verzí této pohádky. Většinou je to takhle: nějakej čartoděj (čarodějnice) zakleje prince z žábu, protože něco provede, přijde princezna, dá mu pusu a trá dá!!! svatba ( disney úprava je článek sám pro sebe, ale musím říct, že mě to pobavilo :D ). Tak jsem si říkala, co bych dělala jako princezna? Přijde za mnou žába, že chce pusu... je celkem otravná, proč bych to sakra dělala? Pokud se žába promění v prince, co když to bude nějakej inteligenčně ne moc na výši namyšlenej idiot, kterej se mi nebude ani líbit? Hm? Ano, můžeme spekulovat, že udělám dobrý skutek atd, ALE co když měl ten čaroděj dobrej důvod, proč ho proměnil v žábu? Navíc, obojživelníků je teď nedostatek a kvůli znečišťování jich pořád ubývá, jsou zákonem chránění, takže bylo by rozumný připravit svět o žábu, která má alespoň tolik rozumu, aby neskákala pod auta?
No dobře, jinej příklad. O Vánocích jsem náhodou v televizi narazila na německé zpracování Krásky a zvířete. I když to nebyl žádnej zázrak, pořád to byla ukázka toho, že i s málo penězma se dá natočit slušná a dobře vypadající pohádka. A když opomenu to, že Kráska (teda Elsa, nebo jak jí tam říkali) byla chvílema dost natvrdlá, tak Zvíže bylo fakt perfektní ;) Taková moderní stylová rocková příšera. K mému zklamání pak Elsa zakletého prince vysvobodila a stal se z něj takovej divnej napudrovanej teplouš s lokýnkama :p Tak jsem si představila sebe na jejím místě, když by se přede mnou zjevilo TOHLE, řekla bych asi: "Hmmmm, nešlo by to vrátit zpátky?"


Dobře, je asi zbytečný rozepisovat se tady dlouze o takovejch kravinách, jenom mi to tak příšlo na mysl, navíc se musím učit a tomuhle říkám "fektivní prokrastinace", takže když už se neučim, aspoň napíšu něco na blog, aby to tu nezelo prázdnotou celý leden. Nicméně, upřímně, kdybych se já (nebo třeba i vy) ocitla v nějaké takové pohádce jako princezna, asi bych ty pohádky dopadly úplně jinak ;) Takže mi připomeňte, kdyby mě to náhodou někdy přepadlo, že se nemám pouštět do psaní pohádek pro děti ;)

Obrázky: Zdroj 1, Zdroj 2

Knihovna: John Carter - Princezna z Marsu (E. R. Burroughs)

21. ledna 2014 v 13:50 | papája |  Knihovna

Knížka, na kterou jsem se moc těšila a teď z ní mám poněkud rozporuplné pocity.

Název: Princezna z Marsu - John Carter, pán Marsu
Autor: Edgar Rice Burroughs
Překlad: Ivan Beránek (podle Jiřího Macáka)
Ilustrace: Zdeněk Netopil
Vydání v ČR: 1995 (druhé vydání)
Pův. vydání originálu: 1912

Originální anotace: Při potyčce s indiány se kapitán John Carter dostane do podivného stavu a zjistí, že "neznámá síla táhne ho k Marsu". Když se probere, leží nahý v nepozemské krajině, která je opravdu Marsem. Vzhledem k tomu, že jeho tělo je navyklé vyšší gravitaci, předčí po fyzické stránce všechny domorodce a působí dojmem pravého supermana. S domorodci se setká záhy - je zajat kmenem zelených čtyřrukých Tharků a v jakémsi volném zajetí se za pomoci Tars Tarkase a Soly naučí marťansky a spoustu jiných užitečných věcí. Jednoho dne dojde ke střetu mezi Tharky a neznámými vzducholoďmi - jedna je sestřelena a vystoupí z ní krásná dívka rudé pleti - Dejah Thoris, princezna z Helia. Potká ji stejný osud jako Cartra, brzy se sblíží a zamilují …

Lesní královna

19. ledna 2014 v 12:56 | papája |  Ilustrátorka
Po delší době jeden kreslířský výtvor. Dělala jsem ho hrozně dlouho, protože jsem kvůli zkouškám neměla (a pořád nemám) čas, ale konečně jsem se včera vzbouřila, zahodila fyziku a tadá, tady je královna dryád ;)
(Jestli tu fyziku zejtra nedam.... tak si asi otevřu cukrárnu, protože už fakt nevim :D )


Knihovna: Stroj Času ( Herbert G. Wells )

15. ledna 2014 v 23:30 | papája |  Knihovna

Jedno z prvních klasických sci-fi, aneb kam se hrabe R.U.R. :)

Název: Stroj času (The Time machine)
Autor: Herbert George Wells
Překlad: Jana Mertinová
Ilustrace: Petr Minka
Rok vydání: 1992
Rok vydání původního originálu: 1895

Oficiální anotace:Poutník v čase, vědec zabývající sehledáním čtvrté dimenze prostoru, se díky svému vynálezu neobyčejného stroje přenáší do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Lidstvo v průběhu svého vývoje dosáhlo splnění některých svých tužeb - krásní človíčci eloiové žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na troskách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. To může být samozřejmě pro cizince z jiné doby a jiného světa klíčem k pochopení dalších záhad, na něž nenachází jednoznačnou odpověď: kdo jsou to morlokové a jak je uspořádán jejich život pod zemí, co určilo vývoj jejich druhu a kam se bude ubírat život dál

Knihovna: Věk magie - Do propasti ( Bernd Perplies )

12. ledna 2014 v 20:33 | papája |  Knihovna

Fenomenální závěr kouzelnické steampunkové trilogie německého spisovatele, která překonává všechny meze.

Název: Věk magie - Do propasti
Autor: Bernd Perplies
Překlad: Vladana Hallová
Rok vydání originálu: 2011
Rov vydání v ČR: 2013

Oficiální anotace: Londýn 1897. Hrozba zániku lidské civilizace jak ji známe je stále větší. Jonathan musí společně se svými přáteli pradávný zdroj magie zkrotit a navždy uzavřít. Aby se dostali k místu, kde je zdroj ukryt, musí nastoupit na palubu lodě navěky zahalené mlhou. Podaří se jim uniknout před nebezpečím, které se na lodi skrývá? Dostanou se včas ke zdroji magie? Čas ubíhá a síla magie roste…

Knihovna: Věk magie - Čas zkázy (Bernd Perplies)

6. ledna 2014 v 20:45 | papája |  Knihovna

Druhý díl steampunkové trilogie z prostředí viktoriánského londýna a gentlemanských kouzelníků ;)

Název: Věk magie - Čas zkázy
Autor: Bernd Perplies
Překlad: Vladana Hallová
Rok vydání originálu: 2011
Rok vydání v ČR: 2013

Originální anotace: Rovnováha magie byla narušena. Svět nyní stojí nepatrný krok před záhubou... Mladý novinář Jonathan byl proti své vůli vtažen do konfliktu dvou frakcí mocných kouzelníků a musí bojovat za svou záchranu. Události jsou natolik znepokojující, že svou pozornost k Londýnu obrací i svatá inkvizice v Římě. Prazdroj magie v troskách Atlandidy musí být uzavřen. Podaří se závod s časem vyhrát a odvrátit tak jistý konec lidstva? Druhý díl napínavé trilogie.

Disney aneb staré lásky nerezaví

5. ledna 2014 v 20:21 | papája |  Články
Vzhledem k mým nedávným aktivitám jsem se rozhodla napsat článek právě na toto téma. Abych byla konkrétnější: mezi vánočními svátky jsme si s kamarádkami udělaly takovou malou Disney party. Vypadalo to asi tak, že se tři dvacetileté vysokoškolačky sešly a nad talířema cukroví jsme koukaly na naše oblíbené Disney pohádky...filmy je asi lepší označení, protože za pohádky bych považovala málokterý film tohoto studia, a zvláště ty, které jsme si pouštěly my. Naše společná akce se vydařila a z toho rozčarování, že jsem se zase vrátila do let, kdy pro mě byl například Tarzan vrchol filmové tvorby, jsem udělala cédéčko s mými nejoblíbenějšími písničkami z těchto filmů.
Walt Disney studio je společnost založená v roce 1923 v Americe bratry Disneovými. Přes počáteční problémy a překážky prodělané během své existence ( 2.světová válka atd), je dnes Disney studio jedním z největších hollywoodských studií a už dávno není zaměřené jen na kreslené pohádky, ale kromě typických kreslených filmů s nezaměnitelným rukopisem mu patří i animační studio Pixar, studio Marvel se svými superhrdiny nebo Lucasfilm se svými Hvězdnými válkami. Mezi nejznámější klasické disneyovky patří stará dobrá Sněhurka'(Popelka, Růženka, ...), Malá mořská víla, Lví král, Pinoccio, Aladdin, Kráska a zvíře, ale najdeme tu i animaci studia Pixar (Příběh hraček, Příšerky sro,...) nebo hrané filmy, což jsou například Piráti z Karibiku nebo zmiňovaní Marvelovští hrdinové (například nejnovější Thor).

Colours of the wind (Barvy větru) - Pocahontas - písnička, za kterou Disney dostalo Oskara
Krásný text i melodie, pro neangličtináře nebo ty, co neznají děj je tady česká verze,
text neni sice tak melodickej jako v angličtině, ale pro představu stačí ;)

Když se vrátím ke kresleným pohádkám, na kterých jsme vyrostli a jsou jakýmsi pilířem studia Disney, musím prostě říct, že mají jednoduše neopakovatelnou atmosféru. Typické rysy postav a krajiny, příběhy, které pobaví i poučí a líbí se jak dětem, tak dospělým. Vtip, hudba a děj protkaný písničkami... to je něco, co se prostě těžko povede někomu napodobit, i když se už pár jiných studií snažilo sebevíc. Disneovky mají kouzlo pořád, ať jsme děti nebo se na ně podíváme po letech. Přiznám se, že já jsem znala víc takové filmy jako Mulan, Lvího krále, medvědí bratry, Pocahontas, Zvoníka od Matky Boží nebo mého naprosto bezkonkurenčně nejoblíbenějšího Tarzana. Z princezen jsem znala jen Sněhurku a další jsem viděla až před asi dvěma nebo třemi lety. Upřímně, princezny jsou fajn, roztomilé a mají všechno, co uchvátí malé holčičky. Bohužel mě zajímaly víc gorily a chlápek, co se houpe v pralese na liánách, než princezny, když jsem byla malá :) Disneyovské princezny jsem si oblíbila až poté, co prošly jakousi emancipační změnou :D Takže Na vlásku a princezna Locika je i přes svůj slaďoučký vzhled moje nejoblíbenější princezna. Do té doby vedla Mulan a Pocahontas.
Ale je pravda, že většina disneyovských hrdinek nejsou typické princezny. Vlastně jsou to dost často svéhlavé, drzé osoby bez špetky respektu. Máme tu Jane (z Tarzana) - neohroženou vědátorku zkoumající gorily, Esmeraldu (Zvoník) - cikánku která bojuje proti nastoleným pořádkům, Meg (Herkules) - špiónku ... nebo jak bych to nazvala, Fa Mulan (Mulan) - válečnici,... mohla bych pokračovat. Naopak mužští hrdinové jsou buď úlisní záporáci nebo kladní hrdinové hýřící cnostmi a vtipem (většinou), přestože to jsou různí zlodějíčkové a podobné existence. Nejsilnější stránkou Disneyho filmů je ale variabilita a osobnost jednotlivých hrdinů, která je založená na rozličných h příbězích často napsaných na motivy již existujících příběhů.

Son of man - Tarzan - zpívá Phil Colins
Jedna z mých nejoblíbenejších písniček z Disneyovek vůbec, která skouží k tomu, aby jaksi
překlenula období mezi Tarzanovým dětstvím a dospělostí, takže nám během písničky Tarzan zázračně vyroste ;)
(Tady opět česká verze, myslím, že povedená) ;)

Jednou z nejsilnějších zbraní je ovšem hudba, která nejen vykresluje náladu, ale především nám jako divákům jaksi v zkratce osvětlí situaci ve filmu. Všichni hlavní hrdinové a princezny zvlášť pějí jako o život a tahají tóny do neskutečných výšin, zatímco kolem nich poletují ptáčkové, listy nebo jiné neživé předměty, často je vše v západu Slunce nebo při tom tančí spolu s bandou hrdlořezů. Ačkoliv jsem zastáncem originálních znění filmů, musím uznat, že české překlady a nazpívání písniček je skvělé a až na pár výjimek jsou stejně dobré jako originál. Ovšem ze všech soundtracků nedám dopustit na písničky od Phila Colinse, který udělal hudbu k Tarzanovi a Medvědím bratrům, což jsou dva filmy, kde postavy nezpívají přímo, ale texty spíš umocňují příběh. Právě u Tarzana je to dobře vidět, protože během písniček se děj hodně posune dopředu a vyplňují se tak místa, kde by děj musel víc přeskočit.

Myslím, že článek už je dostatečně vyčerpávající. Prostě jsem chtěla říct, nezapomínejte na věci, které jste měli rádi jako malí, zvlášť na Disneyovky ne, protože těm se budete smát i jako velcí a ještě větší ;) Něco holt kouzlo neztrácí....


Strangers like me - Tarzan - Phil Colins
Neodpustila jsem si ještě jednu písničku z Tarzana, která prostě jen potvrzuje, že hudba je v tomto filmu
jednou z nejsilnějších stránek. (Tady opět česká verze pro srovnání).