Květen 2014

Libušínská bitva plná šílenců

6. května 2014 v 16:01 | papája |  Články

Už je to sice více než týden, co se na louce v Libušíně u Prahy konal 23. Ročník historického festivalu, jehož zlatým hřebem byla bitva, která je počtem účastníků (přes 1000 šermujícíh) největší u nás. Teď jsem si ale rozmyslela, že jelikož je to vždycky skvělý zážitek, napíšu o tom krátký článeček a dám sem i pár fotek (opravdu pár, protože jsem nafotila něco přes 500 fotek).


Na svazích jednoho údolí u obce Libušín každý rok vyroste historické ležení se dvěma dobovými tábory, kde když se ocitnete, tak nebýt Toi-toiek, máte pocit, že jste v jiné době. I když nevíte ve které, protože tu vedle sebe sedí vikingové, středověcí rytíři, husita a sem tam nějaký člen švýcarské gardy. Libušín má rozpětí období od 9. do začátku 15. století. Většina lidí přijíždí v pátek, pak přes noc chlastají, a pokud ten nápor vína, žen a zpěvu přežijí, účastní se v sobotu programu, který je přístupný i pro externí diváky. Takže na Libušíně můžete vidět nejen bitvu, ale i opravdivý šermířský turnaj v aréně, sokolníky a hudebníky, šermířská vystoupení nebo ukázky válečné strategie. A samozřejmě středověké tržiště s naprosto nestředověkým pivem, protože to se točí chlazené a ne jako teplá kašovitá hmota ;)

Orel v plamenech

5. května 2014 v 22:12 | papája |  Fotografka
Možná se nadpis článku mohl zdát hrozně dramatický a hlubokomyslný, ale můžu vás uklidnit. Není tomu tak. Potřebovala jsem zveřejnit dvě spolu moc nesouvisející fotky, které sice byly vyfoceny na stejném místě (bitva Libušín 2014 - článek zítra), ale jinak nemají absolitně nic společného. Proto vymyslet pro ně nějaký kloudný název bylo pro můj dnes už vypoužívaný mozek téměř nemožné :)