Srpen 2014

Knihovna: Soumrak království (Morgan Rhodes)

24. srpna 2014 v 20:13 | papája |  Knihovna

Knížka, která mě mile překvapila.

Název: Soumrak království
Autor: Morgan Rhodes
Překlad: Hana Březáková
Rok vydání: 2013

Oficiální anotace: Je předvečer války. Vyberte si svou stranu. AURANOS - Princezna Cleo vychovaná v přepychu se musí vydat na strastiplnou a zrádnou cestu na nepřátelské území, aby tam nalezla dávno ztracenou magii. PAELSIA - Jonas, rebel zuřící nad nespravedlností světa, se vzbouří proti útlaku, který zbídačil jeho zemi, a stane se vůdcem lidové revoluce. LIMEROS Lucia, sirotek adoptovaný královskou rodinou, odhalí pravdu o své minulosti a objeví nadpřirozené schopnosti, které je předurčena ovládat. Magnus, prvorozený královský syn vychovávaný svým otcem k násilí a dobývání, začíná zjišťovat, že srdce může být smrtelnější zbraní než meč.

Knihovna: Dívka na klíček (Paolo Bacigalupi)

24. srpna 2014 v 15:13 | papája |  Knihovna

Sci-fi thrillers od jednoho z nejnadějnějších sci-fi autorů součastnosti.

Název: Dívka na klíček
Autor: Paolo Bacigalupi
Překlad: Richard Podaný
Rok vydání: 2011
Obálka: Milan Malík

Oficiální anotace: Jsme v mrazivé blízké budoucnosti, kdy svět ovládají kalorické korporace, ropný věk pominul a vedlejší dopady bioinženýrských chorob řádí po celém glóbu. Co se bude dít, když se kalorie stanou měnou? Když se bioterorismus stane nástrojem velkých korporací a když jeho následky naženou lidstvo do éry posthumánní evoluce?
Anderson Lake pracuje pro společnost AgriGen v Thajsku jako kalorik. Navenek je ředitelem továrny, ale nenápadně pročesává bangkocká tržiště, hledá potraviny, o kterých se myslelo, že už vyhynuly, a doufá, že se zmocní bohatství ztracených kalorií minulosti. Potom ale potká Emiko...
Emiko je dívka na klíček, zvláštní a překrásné stvoření. Není to lidská bytost, patří mezi Novolidi; je uměle vytvořená, vypěstovaná v líhni. Naprogramovali ji tak, aby uspokojovala dekadentní rozmary jistého obchodníka z Kjóta, ale teď skončila na ulicích Bangkoku.

Knihovna: Wetemaa 1 a 2 (A.Anders/V.Válková)

20. srpna 2014 v 15:32 | papája |  Knihovna

Začátek či závěr (záleží na pohledu) jedné z nejlepších českých fantasy vůbec.

Název: Wetemaa; Ocestě do Jižního Edagwonu
Autor: Veronika Válková (Adam Anders)
Roky vydání: 1992, 1995
Ilustrace: Veronika Válková
Obálka: Zdeňka Boušková

Anotace: Celá kniha je psána jako kronika. Rozdělená na dvě části. První část vypráví o jednotlivých postavách (družnících) a druhá část pak vypráví o samotné dobrodružné výpravě. Kniha je autorčina prvotina a hned v roce 1993 vyhrála Zlatého Ikara za sci-fi a fantasy knihu. (Databazeknih.cz)

Opičí batole

6. srpna 2014 v 14:20 | papája |  Fotografka
Batole není zas tak výstižný výraz. Malý orangutánek ze Zoo Praha, kde jsem byla minulý víkend, se sice nebatolil, zato se houpal na provazech a chvíli visel na jedné ruce, chvíli zase za nohy hlavou dolů. Jsou to úžasná zvířata.
Věděli jste, že ač jsou našimi nejbližšími příbuznými šimpanzi (se kterými máme 96% společné DNA a společný předek žil naposledy před 6 miliony lety), s orangutany sdílíme 94% stejného genetického kódu, a to se naši předkové "rozešli" před zhruba 14 miliony lety. Zajímavé je, že přestože z lidoopů jsou nám nnejpříbuznější šimpanzi, celých 15% DNA máme více podobných gorilám než šimpanzům nebo orangutanům. V poslední době se v genetice uvádí, že s orangutany máme společných 97% a se šimpanzy 99%. Je to proto, že DNA má tzv. kódující (funkční) úseky a nekódující, které se jaksi opomíjeli s tím, že nemají žádnou funkci. Teď se ale zjišťuje, že tomu tak není a možná to má jinou funkci než jen evoluční odpad, který nám zbyl po předcích. A tak se to muselo hezky přepočítat :)
Tady Diri (na obrázku) oslavila v únoru první rok a bylo vidět, že je to pěkná čipera :)


Ilustrátorská ochutnávka nové knížky

3. srpna 2014 v 12:51 | papája |  Ilustrátorka

Já vím, vypadá to, že nic nedělám, že tu nic nepřibývá tak často jako dřív a že si dosyta užívám válení o prázdninách tak, že nemám na nic čas... což nemám, ale rozhodně se neflákám :) Zatímco na blogi přibývají příspěvky po skrovnu, já (krom brigády, která zabere dost času) makám na ilustracích pro knížku. Ano, vymlouvám se na to dost často, ale abyste mi věřili, přidám sem malou ochutnávku z toho, co jsem zatím vytvořila. Samozřejmě obrázků je a bude mnohem víc a doufám, že to stihnu do termínu, který je vážně vražedný :) Víc obrázků uvidíte buď tady, nebo na mé galerii na facebooku či deviantart a pak samozřejmě všechny obrázky v knéížce, která by opět měla vyjít někdy na podzim ;)