Září 2014

Mistborn - dítě mlhy

23. září 2014 v 15:45 | papája |  Ilustrátorka
Potřebovala jsem ještě jeden obraz na zeď do pokoje a jelikož čtu už druhý díl Mistborna (pvndí díl už tady na blogu v recenzích), nechala jsem se trochu inspirovat a nakreslila si Vin, jednu z hlavních hrdinů. Pěkně v mistplášti a s obsidiánovou dýkou ;) Větší rozlišení na deviantartu, tady bohužel jen malej obrázek spíš jako náhled.Kráska před objektivem

20. září 2014 v 13:41 | papája |  Fotografka

Jestli jste viděli včerejší zveřejněné fotky, jak jsem s mou kamarádkou fotila loutku, tak tyto fotky vznikly spíš tak improvizovaně. Když jsem jí sundala paruku a ona si sedla na padlý strom u potoka (kde jsme fotily), řekla jsem si, že je škoda nevyužít, když už jsem si dala takovou práci s celým líčením, abysme to jen tak umyly. A zvlášť, když jí to tak slušelo :)

Ráno

19. září 2014 v 17:51 | papája |  Fotografka

Jednoho krásného rána, po noci probdělé nad napínavým finálem knížky, mě probuděl náš akční soused. Staví plot a dvorek zasypává šterkem, takže v osm hodin začal rachtat se žábou a udusávat ten štěrk. Takže sice jsem se mocnevaspala, ale alespoň mě konečně něco donutilo jít fotit pavučiny po ránu. A že jich máme na zahradě víc než dost. Když fotíte na makro a snažíte se zaostřit, největším nepřítelem v tu chvíli je vítr. Detaily prostě nezaostříte, když pořád fouká, takže tady je malá část mého snažení, když zrovna nefoukalo ;)


Marioneta

19. září 2014 v 14:45 | papája |  Fotografka

To jsme takhle s kamarádkou seděly nad dobrým hamburgerem a řekly jsme si: "Víš, co by vypadalo dobře? Kdybychom nafotily loutku." No a tak slovo dalo slovo, šly jsme nakoupit materiál. Protože jsme chtěly loutku s barevnými hadrovými vlasy, tak jsme koupili asi 40 metrů různejch mašlí a já doma po večerech štrikovala paruku. A to tak, že jsem ustříhla nohavici od legínů a mašle na to našila. No, byla to piplačka. Pak už zbylo jen doladit zbytek kostýmu, makeup, kdy jsem poprvé použila umělé řasy i na spodní linii očí a tadá, tady jsou fotky ;) Nechápu, že mě něco takovýho nenapadlo už dřív a hlavně musím mou kamarádku Andraste (vim, že jí udělam radost, když použiju tuhle přezdívku) využívat na focení častějí. Takže tady jsou některé fotky, v lepším rozlišení opěn na facebooku a především na deviantartu ;)Knihovna: Mistborn - Finální říše (B.Sanderson)

16. září 2014 v 14:47 | papája |  Knihovna

Čekal jsem, že to bude dobrý, všude bylo plno nadšených ohlasů a hodnocení na databázi knih je až neuvěřitelné, ale že to bude až TAK skvělý....to jsem se ani neodvažovala doufat :) Jesliže jsem knížkám, které .jsem četla doteď, dala pět hvězdiček (a zasloužily si je), tak tahle knížka by jich měla dostat šest.

Název: Mistborn - Finální říše
Autor: Brandon Sanderson
Překlad: Milena Poláčková
Autor obálky: Jan Patrik Krásný
Rok vydání: 2008
Rok vydání originálu: 2006

Oficiální anotace: ž přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost "spalovat" kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti - sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu.

Rohatá bohyně

15. září 2014 v 13:27 | papája |  Ilustrátorka
Po dlouhé dlouhé době jsem konečně namalovala něco pro sebe a pro zábavu. Žádní trpaslíci, žádní nakladatelé a předlohy, kterých se musíte držet, prostě jsem si namalovala to, co jsem chtěla a tak jak jsem to chtěla :) Potřebovala jsem totiž pověsit něco na zeď, a tak jsem se rozhodla pro fantasy kresbu vlastní výroby, na míru jak rozměrově, tak barevně (můj pokoj je černo fialový). Trvalo mi to asi 20 hodin, což není tak moc, když uvážím, jak je to velkej formát, už jsem malovala menší obrázky dýl. Ale to je tak, když vás něco baví, nemáte co jinýho na práci a venku prší celej den. Takže, co jsem to vlastně namalovala? Hmmm, nevím, jak bych to pojmenovala...je to určitě humanoid ženského pohlaví, s očníma stínama jako Lady Gaga a rohama jako skotská horská kráva. Prostě jsem malovala, co mě zrovna napadlo, jediný, co jsem věděla, že tam musí bejt, je fialová barva a ty rohy mi... nějak uklouzly. Chápu, že to musí mít holka težký, takový zátěž na krční píteř, to neni nic moc. Ale vypadá to drsně :D
Plné rozlišení již tradičně na deviantartu ;)


Ilustrátorská ochutnávka nové knížky podruhé

4. září 2014 v 15:52 | papája |  Ilustrátorka

Ano, je to tady. Maluju obálku a finišuju. Příští týden mám finální termín, odevzdám obrázky a tradá, knížka jde do tisku. Takže kdybyste se divili, proč tu přes léto nepřibyly žádné nvé obrázky, tak kvůli tomu, že jsem malovala tohle ;) Bylo to těžký, kvůli malování a brigádě jsem přes léto v podstatě pořád tvrdla u počítače a nebudu dělat, že mě to často neštvalo. Ale už jsem u konce a tak jsem spokojenější. Knížka by měla vyjít do Vánoc, říká se, že někdy v říjnu snad, v nakladatelství Krigl. Míša Dostálová - spisovatelka - už také prý dělá finální úpravy, tak to vypadá, že bychom to mohly stihnout. Ale řeknu vám, příště si sakra rozmyslim, až za mnou někdo přijde, že chce ilustrace k děstkej knížce, má jich bejt cca 15, možná víc a máš na to dva měsíce. Copa to, Míša je už stará známá, pro ní to člověk udělá, ale upřímě, i když mě malování baví, příště buď víc času, nebo míň obrázků.
No, každopádně, tady j zase malá ochutnávka. Pokud chcete vidět obrázků víc, zajděte na deviantart, nebo pak všechny obrázky budou v knížce ;)


Kauza muslimských šátků

3. září 2014 v 14:22 | papája |  Články
V poslední době běží českými médii téma, které tu sice bylo už dlouhou dobu, ale díky dvěma muslimským středoškolačkám, jedné řiditělce školy a jedné ombudsmance všechno v jednu chvýli doslova vybublalo na povrch a zdá se mi, že snad hned po válce(ano,už je to tak) na Ukrajině, je to téma číslo jedna. Minimálně na internetu. Nedalo mi to, abych se k tomu také nevyjádřila.
Věc se má ve zkratce asi tak: Řiditelka jisté pražské zdravotnické školy zakázala nosit dvěma muslimským dívkám hidžáb ( muslimské šátky, které nezakrývají obličej, ale jen vlasy, krk popřípadě prsa; neplést s džihádem :p ). Minimálně jedna z nich si šla stěžovat ombudsmance, která ji podpořila, protože zákaz svobodného vyznávání svého náboženství je podle lidských práv a v zákoně není nošení muslimských šátků (popř. jiných náboženských symbolů) nijak řešeno. Takhle se to většinou uvádí.
V jednom článku na eurzpravy.cz jsem se dočetla výpověď právě paní řiditelky té školy, na které to všechno začalo. Původně prý vůbec nešlo o šátky, ale o doložení pobytu na území ČR. Až pak se to zvrhlo v diskuzi o právech na nošení nebo nenošení šátků ve škole potažmo kdekoliv jinde. Ve školních řádech většiny škol je zákaz nošení pokrývek hlavy. Jakýchkoliv. To že moc nechápu, k čemu to je dobrý a že se to většinou moc neřeší je věc druhá. A ano listina lidských práv je školnímu řádu nadřazená, takže v tomto ohledu nevidim důvod, proč by si holky klidně nemohly ve školách šátky na hlavách nechávat.
Názory na tuto problematiku se liší. Někdo chce zakázat nošení muslimských šátků úplně, někdo jen těch, co zakrývají obličej popř. těch, co zakrývají celou postavu. Někdo by zakázal nošení jakýchkoliv náboženských symbolů. Někdo by to nechal, jak to je, ať si každý nosí, co chce. Pokud se shodneme na tom, že každý má právo věřit si, čemu chce, a nevěřit si čemu nechce, tak by mělo být asi jedno, že na první pohled vidíme, jakého je člověk vyznání, má-li ten dotyčný potřebu sdělovat to světu. Tudíž zakázat nošení náboženských symbolů mi připadá zbytečné, přestože věřící nejsem, ale uvést tohle do zákona by znamenalo žádné křížky na krku, žádné klášterní uniformy, žádné jarmulky ani hidžáby a nakonec třeba ani vánoční stromeček na náměstí. Protože stromeček je sice spíš historická tradice, ale v podstatě je to symbol křesťanského svátku (to, že to byl původně pohanský svátek, je další zajímavé téma, ale o tom někdy jindy).

Knihovna: Jaro rebelů (Morgan Rhodes)

1. září 2014 v 17:54 | papája |  Knihovna


Důkaz, že není dobré odsuzovat knížky, pokud je nepřečtete ;)

Název: Soumrak království - Jaro rebelů
Autor: Morgan Rhodes
Překlad: Hana Březáková
Rok vydání: 2014

Oficiální anotace: Auranos byl dobyt a tři království - Auranos, Limeros a Paelsia - jsou nyní nedobrovolnou součástí sjednocené země zvané Mytika. Lákavá a nebezpečná magie však stále vábí a s ní i možnost vládnout nejen Mytice, ale celému světu… CLEO je nyní uvězněna ve svém vlastním paláci, nucena stát se obhájkyní Mytiky, zatímco král Gaius lže jejímu lidu. MAGNUS se má jednou stát dědicem nového království, nyní jím však zmítají city k nevlastní sestře Lucii. LUCIA je zděšena úchvatnými projevy magie, která umožnila jejímu otci zmocnit se Auranosu. JONAS se stane vůdcem rebelů, kteří čekají, až jim řekne, jak plánuje svrhnout krále Gaia z trůnu.
Když Gaius oznámí, že do Zapovězených hor se má stavět silnice, která formálně spojí kraje Mytiky v jedinou říši, spustí tím řetězec událostí, které navždy změní tvář této země.