Březen 2016

Svět v detailech

26. března 2016 v 17:48 | papája |  Fotografka


Slovanští bohové - Vesna, Siwa, Morana

19. března 2016 v 13:26 | papája |  Články
Před pár týdny jsem přemýšlela, co bych namalovala. Chtěla jsem kreslit klasicky tužkou, ne digitálně, a chtěla jsem potrénovat kresbu postavy, se kterou se pořád trochu peru. Napadlo mě namalovat cyklus severských bohů, ale pak jsem si řekla: " Proč malovat germánské bohy, když máme i své vlastní slovanské?" Ano, slovanští bohové jsou dost opomíjení. Přestože polovinu Evropy obývají slovanské národy, moc se o naší mytologii neví, jelikož existuje jen minimum historických pramenů, které by ji popisovaly. V podstatě vše, co víme, pochází ze zápisků starých cestovatelů, kteří slovanské národy navštívili, z dochovaných tradic, pověstí a historických památek. A nutno dodat, že dost podstatnou část si tak nějak dovymysleli naši umělci během národního obrození. Přesto ale slovanská mytologie tak nějak přežívá v našem podvědomí, zahnízdila se v některých našich tradicích a když se zamyslíme, zjistíme, že nevymizela ani po staletích urputného pokřesťanšťování. A i když je ze starých evropských náboženství slavnější například to germánské nebo řecké, naše slovanské je neméně zajímavé. Kdo četl například Zaklínače (nebo alespoň hrál hru), tak ví, že se toto dílo polského autora ze slovanských tradic a mýtů vychází.V tomto článku Vám představím první tři bohyně. A doufám, že nebude vadit, když v rámci tohoto článku zabrousím trochu do historie a pověstí a podíváme se na slovanskou mytologii trochu v celku.
Slované jsou etnická skupina, která začala osidlovat Evropu kolem šestého století. Během let osídlili podstatnou část severní, střední i jižní Evropy a rozdělili se na mnoho národů. Přestože se tyto národy od raného středověku vyvíjeli různě, přetrvalo u nich v různých podobách původní polyteistické náboženství. Pro některé bohy měli různé kmeny různá jména (více či méně podobná), ale základ zůstal. Až na výjimky Slované nestavěli chrámy, ale vykonávali obřady v lesích. Spolu se svými bohy uctívali také řady přírodních duchů, tvorů a dalších mytických potvor, které se dodnes zakořenili například v našich legendách a pohádkách. Způsobem, jakým bylo náboženství prožívání, je možné jej (i když s rezervou) připodobnit například k náboženství keltskému nebo germánskému. A co se těch mytických bytostí týče, k nim se dostanu ještě v budoucnu v jiném článku. Nicméně vás překvapí, že jich nejspíš dost moc dobře znáte. Jen si vzpomeňte na vodníky, rusalky, lesní muže, polednice nebo vlkodlaky.

Vesna, Siwa, Morana

19. března 2016 v 13:13 | papája |  Ilustrátorka
Začínám malovat cyklus inspirovaný slovanskou mytologií. Chcete se dozvědět o pověstech a božstvech uctívaných našimi předky? Není škoda, že o řeckých nebo germánskcý pověstech víme víc než o svých vlastních? Tady v článku představuji první tři bohyně, kterým se podívám na zoubek a článek o příbězích s nimi spojovaných i o celé slovanské mytologii bude hned v pořadí.
Všechny obrázky jsou kreslené tužkou a kolorované ve photoshopu. Inspirovala jsem se jak raněgotickým a staroslovanckým odíváním, tak malbami například Mikoláše Alše nebo různými slovanskými kroji.

První článek o slovanské mytologii se zaměřením na tyto tři bohyně najdete ZDE.Jarní nálada

18. března 2016 v 14:41 | papája |  Fotografka
Venku už to jarně voní, už jsem viděla rozkvetlé pampelišky. Sice na to občas nasněží, ale jevidě, jak se jaro nezadržitelně blíží. Už aby to bylo, vyrazíme do přírody fotit. Prozatím tady mám jen pár fotek ze zahrady.Vzpomínka na léto

17. března 2016 v 17:29 | papája |  Fotografka
Najk se mi stalo, že se mi v létě vytralilo pár fotek hmyzáků a našla jsem je v počítači až teď. A jelikož jsou, myslím, celkem povedené, tak doufám, že vám třeba připomenou hezké a slunečné letní dny (plné hmyzáků) :)


Modrovlasá mechanička

11. března 2016 v 17:53 | papája |  Ilustrátorka
Dnes něco trochu odvážnějšího. Chtěla jsem udělat takovou lehce sci-fi, lehce punkovou mechaničku s nějakou odvážnou barvou vlasů. Vyhrála modrá, tak snad se líbí ;)


Knihovna: Kostičas (Shamantha Shanon)

3. března 2016 v 14:01 | papája |  Knihovna

Čteno z donucení, očekávání žádná, ale bylo to příjemné překvapení. Slibná dystopická série začíná.

Originální název: The bone season
Série: Kostičas
Překlad: Lenka Kapsová
Rok vydání originálu: 2013
Rok vydání: 2014

Oficiální anotace: Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási "spojka" či "posel" - je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…


Jak vznikal - Měsíční portrét

3. března 2016 v 12:51 | papája |  Ilustrátorka

Jak vznikala předělávka Měsíčního portrétu? Na předchozí články s procesem kreslení jsem měla kladné ohlasy, tak jsem řipravila podrobné screenshoty a brzy tu zveřejním další. Když jsem se s tabletem učila, hledala jsem podobné články u zkušenějších a dost mi pomohli. Tak snad také někomu ty mé pomohou ;)
Kreslím v jednoduchém Adobe Photoshop Elements a používám grafický tablet Wacom Bamboo.


Měsíční portrét

1. března 2016 v 14:00 | papája |  Ilustrátorka
Rozhodla jsem se udělat takzvanou "repain challenge" - přemalbovou výzvu. Vzala jsem tři roky starý obráek, který radši nikde neprezentuju, protože se za něj stydím, a přemalvovala jsem ho k obrazu svému. Moc jsem se s tim nepiplala, žádné zbytečné detaily, jen rychlomalba - přibližně tři hodiny práce. Račte porovnávat ;)