Knihovna: Dobrá znamení (T. Pratchett, N. Gaiman)

10. července 2016 v 13:25 | papája |  Knihovna


Originální název: Good omens
Překlad: Jan Kantůrek
Autor obálky: Martin Zouf
Rok vydání originálu: 1990
Rok vydání: 2000

Oficiální anotace: Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowby je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit.
Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečků to je.


Pratchett i Gaiman jsou bezesporu jedni z nejlepších a nejprodávanějších fantasy autorů současnosti. Oba jsou vtipní, zkušení a mají nadání trefně parodovat dnešní společnost. Ale je zřejmě těžké dva takové mozky naráz kočírovat. Dobrá znamení jsou příkladem, že čeho je moc, toho je příliš. Určitě je to skvělá knížka a chápu, že má takový úspěch a oblíbilo si ji tolik lidí po celém světě. Nicméně zkrátit ji tak o třetinu a vypustit zbytečné odbočky, tak by byla možná lépe skousnutelnější.
Jazyk, jemný britský humor, humorné postavy i nápad inspirovat se zjevením Svatého Jana, to vše je na jedničku. Ostatně, nic menšího bychom od těchto autorů ani neočekávali. V podstatě je těžké tuto knihu hodnotit kriticky, jelikož hodně záleží na vkusu čtenáře, jestli mu kniha vyhovuje. Jste-li věrnými fanoušky Pratchettovy Zeměplochy a chcete se jednoduše zasmát, kniha je určena pro vás. Nicméně já, i když mám Prathettovky ráda, mám k této knize výhrady.
Knihu jsem četla několik měsíců, to je u mě hodně neobvyklé. I když se mi líbila, nedokázala jsem se často donutit vzít ji do ruky. Připisuji to především velmi roztříštěné a místy vytrácející se dějové linii. Jsem zvyklá a všechny ty kudrlinky, sáhodlouhé poznámky pod čarou a často jednoúčelné odbočky. Ale jak jsem již napsala na začátku, tako kniha je jimi přesycená. Hlavni postavy jsou perfektní, ale děj u nich nesetrvá dostatečně dlouhou chvíli, aby se dostatečně prosadily. Příběh skáče od jedné postavy k druhé jako splašená koza a než se čtenář naděje, popisuje detailně místo hlavního děje život nějaké úplně nepodstatné postavy jenom proto, aby za chvíli přeskočil zase k jiné. Také se přiznám, že i když jsem četla poctivě, konec byl dost zmatečný a asi jsem nezaregistrovala nějaké důležité věci, protože jsem chvílemi jen četla a nechápala, co se děje. Jsem holt fanoušek spletitých epických románů a nedokážu ocenit snahu nahnat vtip, kde to jen jde.
Jinak v podstatě nemám, co bych vytknula. Snad jen verzi české obálky, která je opravdu mimo a má s dějem společného pramálo.
Konečné hodnocení: Tuto knihu lze těžko hodnotit, jelikož hodně záleží na vkusu čtenáře. Ve své podstatě není moc co vytknout, jenom jsem měla při čtení takový neúprosný pocit, že stále nevidím, nějakou snahu posunout děj vpřed. Možná zkrátit o pár nepodstatných částí, vynechat pár bezúčelných kudrlinek a bylo by vše dokonalé. Holt dva geniální spisovatelské mozky je při psaní těžké udržet na uzdě.


Obzázek: Zdroj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama