Recenze

Knihovna: Vidořád (Shamantha Shanon)

2. srpna 2016 v 17:28 | papája

Série pokračuje, tentokrát v kulisách prohnilého londýnského podsvětí.

Originální název: The Mime order
Série: Kostičas
Překlad: Lenka Kapsová
Rok vydání originálu: 2015
Rok vydání: 2015

Oficiální anotace: Udělali z nás zloděje. Je načase ukrást, co nám patří...
Paige Mahoneyové se podařilo utéct ze šeolského zajetí, ale tím její problémy teprve začínají: mnoho přeživších je nezvěstných a ona se stala nejhledanější osobou v Londýně. Scion upřel na Bledého snílka své vševidoucí oko, vidopáni a vidopaní městských gangů jsou pozváni na vzácné setkání Sněmu nepřirozených. Jaxon Hall a jeho gang Sedm pečetí jsou připraveni získat pozornost, ale vztahy mezi jasnovidci kazí staré nevyřízené účty a za každým rohem číhají temná tajemství. Pak se začnou ze stínů vynořovatRefájci. Ale kde je Strážce? Paige se musí z doupěte u Sedmi ciferníků dostat do spisovatelské čtvrti Grub Street a proniknout do tajných katakomb Camdenu dřív, než bude osud londýnského podsvětí zpečetěn.

Repo: Genetická opera, Popravčí

27. června 2013 v 12:34 | papája
Začalo mě nějak bavit hodnotit knížky, filmy a seriály. A jelikož žádný nový seriál nesleduji a všechny knížky co mám doma jsem přečetla, tak můžu zatím psát jen o filmech. Přijde mi zbytečné cpát sem recenze na notoricky známé filmy. Spíš bych se chtěla zaměřit na úplné novinky, nebo naopak na filmy, které jsou přehlížené a které si myslím stojí za to pustit. Dnes tu mám rovnou dva, které jsem viděla poměrně nedádno...


Repo: Genetická opera
Ano opravdu je to opera, takže se tam pořád jenom zpívá, ale písničky jsou rockové a ve většině případů chytlavé a skvěle nazpívané. Předem bych vás ale měla upozornit, že tenhle film je JENOM pro silnější povahy, protože i otrlejším magorům jako já prostě při některých záběrech doslova běhá mráz po zádech. Aby jste pochopili, co tím myslím, tak trochu nastíním, o co se tam jedná. V nepříliš vzdálené budoucnosti vypukne epidemie, která ničí lidské orgány, a tak spousta lidí musí podstoupit množství transplantací, které jsou ale samozřejmě velmi drahé. Biotechnický magnát přijde s nápadem splátek, když však někdo nezaplatí jen jednu jedinou, přijde REPOMAN a svůj orgán si vezme zpět. A to doslova, včetně vykuchání přímo na ulici. Této magnát, jménem Rotti Largo, se rozhoduje, kterému ze svých tří dětí svůj monopol předá. Také se tu setkáváme s hlavní hrdinkou, sedmnáctiletou dívkou, která údajně trpí nevyléčitelnou nemocí, jejím otcem, který má strašné tajemství, nebo naprosto geniálním vůdcem podsvětí, charismatickým vykradačem hrobů, který je vlastně vypravěčem celého příběhu a navíc má úplně úžasný hlas.
Chtěla bych vyzdvihnout kostýmy, luxusně morbidní prostředí, herecký výkon překvapivě skvěle zpívajícího Anthonyho Heada nebo naprosto jinak vypadající Paris Hilton, komikové obrázky, které se objevují, aby posunuly děj vpřed…a celkový nápad. Mě se to fakt líbilo, i když jsem si občas řikala: "Panebože, fakt? Až tak? A jen tak ve filmu? To musel dělat nějakej psychicky narušeném člověk…" :D Na rozuzlení (totiž pochopení celého děje) musíte čekat téměř až do úplného konce. Ti z vás, kdo máte rádi muzikály a opery, tak nezaručuji, že se vám to bude líbit. Kdo máte rádi jedinečné filmy s dobrou hudbou a nevadí vám krev a létající střeva (a jiné části těla), tak vám to vřele doporučuju ;) Je to film, který už asi nikdo nenatočí, ale režisér série hororů SAW na něj může být patřičně pyšný ;)
8,5/10

Sherlock, Star trek: Do temnoty, Vábení stínu

13. června 2013 v 14:20 | papája
O prázdninách mívá člověk občas nějaký ten volný čas, kdy chce prostě jenom relaxovat. Mám tady pro vás pár tipů, co by vás mohlo při těchto chvílích zabavit ;)

První tip je seriál, který mě naprosto nadchnul. Sherlock je britský seriál od BBC, který převedl klasické příběhy od Sherlockovi Holmesovi do dnešní doby a naservíroval nám tak parádní napínavou podívanou, od které se nebude moct odtrhnout. Sherlock je podivín s geniálním mozkem, typově něco mezi Dextrem, Dr. Housem nebo Sheldonem Cooperem. Navíc má dlouhej kabát a pověstnej démonickej hlas Benedicta Cumberbatche ;) Doktora Watsona hraje Martin Freeman, ten jeho Bilbovsky hobití kukuč budete mít rádi :) Hlavní padouch Jim Moriaty je tak záporáckej, až z něj budete mít husí kůži, protože je vážně naprosto vyšinutej :D Zatím můžete na internetu najít první dvě série, každou po třech 80-ti minutovejch dílech (spíš kratších filmech), z čehož každý díl se zabývá jedním případem, z nichž některé jsou pro hlavní postavy víc než osobní. Postední díl druhé série byl bomba a já se nemůžu dočkat třetí série, která by měla vyjít na podzim. V tomto geniálním seriálu najdete skvělý příběh, úžasné postavy i obsazení, britský lehce morbidní humor a navíc skvělý soundtrack. U mě 10/10 ;)

Druhý tip je nový film, na kterém jsem byla v kině. Je to nový Star trek: Do Temnoty. Zastánci původního seriálu můžou držkovat, sci-fi neznalci můžou ohrnovat nos, ale já za sebe musím říct, že i když mám ráda například Star Wars a i Star trek seriál mi není cizí, tahle podívaná je prostě bomba! Herci jsou samozřejmě skvělí, ale oproti prvnímu dílu tu je jedno velké plus, a to opět Benedict Cumberbatch v roli Khana - záporáky, ze kterýho jdou (jak se různě po netu říká) všechny ženský do kolen :D No, porovnejte sami, určitě má něco do sebe, ale je možný, že to je tim, že vždycky má takový dobrý role... Kdo si troufá, doporučuju jít na 3D, bylo hodně dobrý, jenom my byli na 3D s titulky a chvilkama jsem trochu nestíhala, ale prostě původní znění je nezaměnitelný ;) Soundrtack skvělej, napětí slušný, vtip nechyběl, doporučuju před tím vidět první díl ;) Dávám 9/10.


Třetí tip je knížka, a to druhý díl trilogie Jona Sprunka, o které jsem básnila už v tomto článku, když jsem psala o prvním dílu. Název druhého dílu je Vábení stínů. Nevím, čím to je, ale druhý díl mi přišel ještě lepší. Ano, v prvním díle se z nájemného vraha stane největší klaďas, ale ve druhém, i když pořád stojí na straně "dobra"(jakoby), tak čtenář ví, že je to zatraceně nebezpečnej týpek, kterýho byste nechtěli naštvat. Navíc se mi líbilo, že všechny postavy poznáváme víc do hlouby a některé jejich myšlenkové pochody mě fakt baví :D Vážně oceňuju, že Jon Sprunk dokáže parádně psát z pohledu chlapa i ženy, a to dost věrohodně :) Takže pokud máte chuť na napínavou temnou fantasy, kde jde je uvěřitelný rozporuplný hrdina, kterého si okamžitě oblíbíte, doporučuju tuto trilogii ;) Hm...9/10...

Hostitel, aneb prosba pro filmové kritiky

4. června 2013 v 13:31 | papája
Nějak jsem to nemohla vydržet a vrhla jsem se do psaní tohoto sebevražedného článku. Jak už název napovídá, půjde o film Hostitel, který byl natočen podle stejnojmenné knížky Stefanie Meyer (ano, té Stefanie) a měl premiéru letos na jaře. Nepůjde ani tak o recenzi jako takovou, spíš bych se chtěla vyjádřit k lidem, kteří na internetu píší své komentáře k filmům, tento film mě k tomu jen nakopl.

Pár slov úvodem: Četla jsem Stmívání i Hostitele, protože se nerada vyjadřuju k něčemu, co neznám. Stmívání (jak knížky, tak filmy) u mě propadlo na celé čáře. Ale musím říct, že nebývá zvykem, aby autorova prvotina byla bezchybná, a první díla jsou většinou zapomenuta, na rozdíl od vrcholné tvorby, že? Hostitel je rozhodně lepší příběh než Stmívání (už jen proto, že nedělá z upírů přiteplené podpantofláky), a to už jen pro své zaměření a i když už to je nějaký ten rok, co jsem to četla, a pak jsem to četla znovu, vím, co se mi na knížce líbilo. I když má knížka své slabiny a nedostatky, je tam spousta krásných okamžiků, které chytnou za srdce, a to se nepovažuju za nějakýho romantickýho fandu. Nicméně holky/ženy tohle dokážou ocenit víc než chlapi a hra na emoce je pro nás v každém příběhu důležitá. Když jsem viděla trailer na Hostitele, zdráhala jsem se jít na film, protože jsem se bála, co bych mohla vidět a chtěla jsem si ponechat svůj pohled na tento příběh. Když už ale film stáhli z kina a objevil se na internetu, neodolala jsem.

Nebudu tady rozpisovat děj, kdo nečetl/neviděl, stejně by to nepochopil :) Nejdřív bych ráda zmínila svůj nepříliš příjemný údiv nad komentáři některých lidí na csfd.cz Film asi nikdy nepůjde do "červeného" ohodnocení, ale některé věci, které jsou mu vyčítány, prostě nechápu. Tak například: Je to plochý film pro teenagery a nedává smysl. Je to samé klišé. Zase je tam holka, co se rozhoduje mezi dvěma hošany. Meyerová je ****, protože zasahuje do žánrů, kterým nerozumí (sci-fi, horor, fantasy,...). Není tam žádná akce, je to nuda, polovinu filmu hrdinka mluví sama se sebou, chybí závěrečné vyvrcholení, všem postavám chybí motivace, atd atd...

Syn stínu, Zelený jezdec, Grimm, Merlin, Hra o trůny, Legendární parta

15. května 2013 v 18:41 | papája
Napadlo mě napsat takové krátké recenze/upoutávky na pár knížek, seriálů a film, které mě za poslední dobu provází nebo mě mile překvapili. Třeba vás něco z toho zaujme a budete mít další tip na váš volný čas ;) Já sice moc volného času nemám, ale na čtení nebo jeden díl seriálu se občas chvilka najde.

Knížky:

Syn Stínu (Jon Sprunk): Tuto knížku jsem objevila v Praze a musela jsem si ji koupit. Fantasy příběh nájemného vraha Caima mě zaujal a těšila jsem se na pořádnou řežbu. A dočkala jsem se, knížka je velmi akční, plná intrik a temné magie. Jen po nějakém čase začnete zjišťovat, že v celém městě je právě nájemný vrah nejkladnější postava, což je trošku zvláštní, ale i když jsem se těšila na pořádného záporáka, Caim je klaďas. Přesto jsou jeho činy pochopitelné a mohla bych ho srovnat třeba se seriálovým Dextrem. V knížce najdete i trochu romantiky, jen mi přišlo, že prvek stínů a Caimovy "elementární" přítelkyně nebyl využit tak, jak by mohl být. A síly některých hrdinů byly chvílemi trochu za hranicí lidských možností. Každopádně mě knížka bavila a těším se, až si přečtu pokračování, které nedávno vyšlo.


Zelený jezdec (Kristen Britain): Knížka s krásným obalem, kterou jsem dostala k narozeninám. Musim říct, že bylo poznat, že knížku psala žena, protože tam bylo nezvykle velké množství nezvykle schopných ženských hrdinek. To, ale přežiju, spíš mi trochu lezou na nervy sedmnáctileté hlavní hrdinky, které sice rychle dospívají, ale ze začátku by jim člověk dal po čuni. První polovinu knížky tvoří epizodky z různých setkání s různými postavami, které mají malý (přesto nějaký ano) vliv na druhou polovinu knížky, ale mě trvalo dlouho, než jsem začala rozpoznávat, o co tam vlastně jde. Druhá polovina knížky je mnohem lepší, akčnější, je zde vykreslen fungující svět a velké množství potenciálně dobrých postav, které bohužel ale kvůli rozsahu nedostanou dost prostoru. Co mě ale potěšilo, bylo vyprávění některých kapitol z pohledu různých záporných postav (a že jich tam bylo), které byly opravdu zákeřné. Celkově byl děj dobrý a fungoval, ale je tu klasický problém fantasy knížek: nějak podezřele moc náhod, několikrát uniknutí smrti jen o vlásek a zázračné záchrany od někoho, koho by člověk opravdu nečekal. Co mě ale štvalo nejvíc, byl překlad. Toho překladatele by měli rovnou zastřelit. Člověk přežije nějaké ty překlepy, ale sakra… zkuste si někdy proklát meč okem. Mohu vám říct, že to není dost dobře proveditelné.

 
 

Reklama